Amatör sporcular ile sedanter bireylerin fiziksel aktivite ve bilişsel fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of physical activity and cognitive functions of amateur athletes and sedentary individuals
  1. Tez No: 1003972
  2. Yazar: MARYAM MORADİFARD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, modern yaşamın getirdiği sedanter (hareketsiz) yaşam tarzının yaygınlaşması ve bunun bireylerin fiziksel aktivite düzeyini azaltması ele alınmaktadır. Sedanter yaşamın birçok kronik hastalıkla birlikte bilişsel fonksiyonlar üzerinde de olumsuz etkileri olduğu vurgulanmaktadır. Buna karşılık, düzenli fiziksel aktivitenin yalnızca fiziksel sağlığı değil, dikkat, bellek, işlem hızı ve yürütücü işlevler gibi bilişsel süreçleri de olumlu yönde etkilediği belirtilmektedir. Araştırmada, amatör spor yapan bireylerin bilişsel performanslarının sedanter bireylere kıyasla daha yüksek olduğu; özellikle egzersizin beyin sağlığını desteklediği ve bilişsel gerilemeyi önleyebileceği ifade edilmektedir. Ancak bu iki grup arasında bilişsel farkları doğrudan karşılaştıran çalışmaların sınırlı olduğu vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın temel problemi, amatör sporcular ile sedanter bireyler arasında fiziksel aktivite düzeyi ve bilişsel fonksiyonlar açısından anlamlı bir fark olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın amacı ise dikkat, bellek, tepki süresi ve yürütücü işlevler gibi bilişsel alanlarda bu iki grup arasındaki farkları ortaya koymak ve fiziksel aktivitenin bilişsel sağlık üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Elde edilecek sonuçların, bireyleri fiziksel aktiviteye teşvik etmek ve toplum sağlığı politikalarına katkı sağlamak açısından önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the widespread sedentary lifestyle brought about by modern life and its effect on reducing individuals' physical activity levels. It is emphasized that sedentary lifestyle has negative effects not only on chronic diseases but also on cognitive functions. In contrast, regular physical activity positively affects not only physical health but also cognitive processes such as attention, memory, processing speed, and executive functions. The study states that amateur athletes demonstrate higher cognitive performance compared to sedentary individuals, and that exercise may support brain health and help prevent cognitive decline. However, it is also highlighted that studies directly comparing the cognitive differences between these two groups are limited. Accordingly, the main problem of the study is to examine whether there is a significant difference between amateur athletes and sedentary individuals in terms of physical activity level and cognitive functions. The aim of the research is to reveal the differences between these two groups in cognitive domains such as attention, memory, reaction time, and executive functions, and to evaluate the effects of physical activity on cognitive health. The findings are expected to contribute to encouraging individuals toward physical activity and supporting public health policies.