Türkiye-ABD ilişkileri: 2011-2016 ve 2016-2021 dönemlerinin karşılaştırmalı analizi
Turkey-US relations: A comparative analysis of 2011-2016 and 2016-2021 periods
  1. Tez No: 1003977
  2. Yazar: ANDI REXHEPI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYLİN ECE ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle başlayan uzun bir diplomatik ilişki geçmişine sahiptir. Geniş bağlantı ağları, NATO, ticaret ve politikaların koordinasyonu gibi kurumlardaki siyasi ve askeri ortaklıkları ve ittifakları ilişkilerin derinliğini göstermektedir. Bununla birlikte, ilişkilerin Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından kötüleştiği yaygın olarak varsayılmaktadır. Bu tezin amacı, darbe girişiminden önce ve sonra ilişkileri karşılaştırmalı bir perspektiften incelemektir. Özellikle, bu tez, Türkiye ile ABD arasındaki tarihi ittifakın darbe girişiminin ardından ciddi bir şekilde gerilediği hipotezini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, dört temel sütuna odaklanacaktır: siyasi, askeri, ticaret ve enerji ilişkileri. Bu ışık altında, bu araştırma, 2011-2016 ve 2016-2021 dönemleri boyunca ülkeler arasındaki belirli durumlardaki değişimi, sürekliliği veya benzerliği analiz etmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Başka bir deyişle, bu tezde, Temmuz darbe girişiminin ABD ile Türkiye arasındaki ilişkide önemli bir kırılma noktası olarak kabul edilip edilemeyeceğini araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The United States and Turkey have a longstanding history of diplomatic relations that commenced with the end of the Second World War. Their extensive network of links is firmly established by their political and military partnership and alliance in institutions such as NATO, trade, and the coordination of policies. Nevertheless, it is widely assumed that the relations have deteriorated following the coup attempt in July 2016. The objective of this thesis is to examine relations before and after the coup attempt from a comparative perspective. Specifically, this thesis aims to investigate the hypothesis that the historical alliance between Turkey and the US has been compromised following the coup attempt. The research will primarily focus on four essential pillars: political, military, trade, and energy interactions. In this light, this research aims to analyze and contrast the change, continuity, or similarity in specific cases among countries throughout the periods 2011-2016 and 2016-2021. In other words, this thesis will investigate if the July coup attempt may be considered a significant breaking point in the relation between the US and Turkey.