Para Kurulu sistemi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Currency Board system and its applicability in Turkey
- Tez No: 100399
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Ekonomik istikrarın temel şartlarından biri olan fiyat istikran ve devamlılığı, tüm ülkeler için arzulanan bir hedeftir. Birçok ülkede fiyat istikrarını sağlama görevi ülkelerin merkez bankalarına verilmiştir. Merkez bankalarının bu görevi yerine getirebilmeleri için tam bağımsız bir yapıya sahip olmaları gerektiği hususunda genel bir uzlaşma vardır. Nitekim yapılan çalışmalarda bağımsız bir merkez bankasının fiyat istikrarını sağlamada daha başardı olduğu ortaya konmuştur. Fiyat istikrarını sağlayamayan ülkelerde, merkez bankasına alternatif olarak yeni bir parasal sistem arayıştan başlamıştır. Bu üzerinde en çok tartışılan sistem ise para kurulu sistemidir. Özellikle Arjantin'in para kurulu uygulaması ile fiyat istikrarını sağlamada elde ettiği sonuçlar, para kurulu sistemini uluslararası ekonominin gündemine taşımıştır. Çalışmanın temel amacı, fiyat istikrarını sağlamada merkez bankasına alternatif bir kurum olarak nitelendirilen para kurulunun, Türkiye'de uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışma kapsamında, merkez bankalarının bağımsızlığı, para kururlunun teorik yapısı, dünyadaki uygulamalan ve Türkiye'de uygulanabilirliği ele alınmıştır. Çalışmada, gerekli reformların gerçekleştirilmesi durumunda, para kurullarının fiyat istikrarını sağlamada oldukça başardı olabildikleri ortaya konmuştur. Türkiye'de uygulanması muhtemel bir para kurulu sisteminin başansı, ancak yapısal reformların gerçekleştirilebilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Price stability and its continuity, which are the basic necessities of economic stability, are the desired goal of every country. In many countries, the duty of maintaining the price stability is given to the Central Banks of the country. There is a general agreement that Central Banks should have a complete independence to accomplish this duty. However, the studies proved that an independent central bank is more successful in maintaining the price stability. The studies are carried out to find a new system of money as an alternative to central bank in countries which sailed to maintain the price stability. The system of currency board is the system most debated on this issue. Especially the accomplishing of Argentina in applying the currency board and maintaining the price stability got the attention of international economy to this system. The main goal of this study is to search the applicability of currency board in Turkey which is regarded as an alternative system to Central Bank in maintaining the price stability. The study is composed of the independence of central bank, theoretical structure of currency board, its application and applicability of currency board in Turkey. Further more it is stated in this slpdy that currency board have a great success in maintaining the price stability when the necessary reforms are made. To conclude, the success of currency board that is possible to be established in Turkey is based on making structurel reforms.