Varoluşçu felsefenin ışığında insan merkezli resimler
Human focused paintings in the scope of existantialist philosophy
- Tez No: 100400
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Her çağın düşüncesi, sanatıyla sıkı sıkıya bağlıdır. Bu yüzden resim sanatını felsefeyle birlikte okuma biçimi yanlış değildir. Bir felsefi akım olarak varoluşçuluk yaşam karşısında insanın ruhunun sadece sanatla açığa çıkartılabileceğini öne sürerek diğerlerinden aynin-. Nietzsche'den yola çıkan Camus“saçma”ya varır ve“saçma”ile bunun yarattığı kaygıyı sanata buralar. Sanat birey -varlığın bütünsel ifadesini içerir. Varoluşçuluk bireyin varoluş tarzlarını ele alırken psikolojik kökenli de olan ve kimi karşıtlık, kimi paralellik ya da ardıllık ilşkisi içindeki şu kavram dizileri öne çıkar: Kaygı - acı, varlık - hiçlik - boşluk, seçim - özgürlük - vicdan, zaman - ölüm, otantiklik - merkezlilik. Bu kavramlar, varlığın varoluşu ve şeylerle ilişki içinde, ölüme doğru varoluş sürecinde karmaşık bir şekilde yer alırlar. Bu kavramlar aynı zamanda çalışmaların temalarım oluşturmaktadır. Resim sanatında bu temaların işlendiği örnekler ise çalışmaların sanatsal bağlantısını oluşturmaktadır. Bu kapsama giren resimlerin biçimsel benzerlikler ya da ön örnekleri klasik resimde mevcut iken, varoluşçuluğun ortaya çıkıp yaygılaştığı 19.ve 20. yüzyılda yaygınlık kazandıkları görülür. Soyut resim veya mekan resimleri de, varoluşçu düşünceyi içerebilirler, öte yandan her insan figürlü resim varoluşçu değildir. Bu çalışmada konu alman resimler ise varoluşsal durumlar içindeki insan figürlerini resimde merkez olarak ele alışlanyla ayırdedilmektedir. Buradaki çalışmalar kısmen deneysel özellik taşımakla birlikte herhangi bir kesin önkabul olmaksızın oluşturulmuş, sonradan dış evreniyle bağlantıları saptanmıştır. Çalışmalar, düşünsel bazda varoluşçu düşünce ve psikolojiyle, resimsel bazda ise insan varoluşunu sorgulayan ve irdeleyen figüratif resimlerle bağlantılıdır. Çalışmaların açıklanmasında tezin konusu olan tematik yönü başlangıç noktası kabul edilmekte, ancak bunun plastik yönle bütünlük içinde olduğu düşüncesinden hareket edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The art of all centuries are extremely connected with the idea of that century. As a philosophical approach, the existentialists apart from the other approaches by stating that the spirit of human towards life can only be opened with art. Starting from Nietzsche, Camus realises the 'absurd' and leaves the expression of absurd and the anxiety that arouse from it to art. The art includes the universal expression of individual - existence. As the existentialism approaches existence forms, concepts such as anxiety - sorrow, existence - nothingness - blankness, election -freedom - conscience, time - death, authentic - centralised, such concepts that of which psychologically oriented, which are in contrary or parallel or consecutive relation. These concepts in a complex way take place in the existential process towards the death, within relation with the things and within the being of the existent. These concepts also form the themes of the paintings. The paintings in this scope, although having formal similarities or initial examples in classical painting, they widespread in 19th and 20th century as existentialism appears and spreads. Abstract and spatial paintings can imply the existentialist idea. On the other hand, every painting with human figure is not existentialist. The type of paintings that we evaluate here can be distinguished since human figures are taken as a centre of them. Although the works here partially carry experimental characteristics, it has been prepared without any certain pre-acceptance. After then the connection and the relation have been found out with its outer world. The paintings are related with existentialist approach and psychology in philosophical and thematic base; figurative paintings questioning and clarifying human existence in painting base. In reporting the studies the thematic side of the thesis is starting point, but it has been moved with the idea that it is as a whole with the plastic side.