Sünbül Sinan Efendi'nin hayatı eserleri ve tasavvufî görüşleri
Sünbül Sinan Efendi; A Study of his life, work and views of sufi tradition
- Tez No: 1004003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECDET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada XVI. yüzyıl Osmanlı toplumunun tasavvuf hayatında önemli bir yere sahip olan Sünbül Sinan Efendi'nin (v. 936/1529) hayatı, eserleri ve tasavvufî anlayışı hazırlanmıştır. Çalışmamızda Sünbül Sinan'ın, Arapça olan er-Risâletü't-Tahkîkiyetü li-Tullâbi'l-Îkân fî Tarîki's-Sûfıyyeti li-Ehli'l-İrfân, Risâletün fi'z-Zikri Tevhîd, ve Risâletü'l-Etvârı's-Seb'a eserleri tahkîk edilmiş; Türkçe olan er-Risâletü'l-Edebiyyetü fî Tarîkati's-Sûfiyye, Risâle der Hakkı Zikir ve'd-Devrân, Tercüme-i Risâletü't-Tahkîkiyye, Vasiyetnâme ve İlâhileri'nin ise çevrim yazısı yapılmıştır. II. Bâyezid, Yavuz Sultan Selim ve Kanûnî Sultan Süleyman gibi dirâyetli padişahların hükümrân olduğu gelişme döneminde yaşayan Sünbül Sinan, padişahlarla ve devlet adamlarıyla münasebetler kurmuş; şeyhülislâm ve ulemâ ile bir ara bozulan münasebetleri daha sonra bir nebze düzeltebilmiştir. Halvetiyye'nin Cemâliyye geleneğinden yetişen Sünbül Sinan, bu geleneğin Sünbüliyye kolunun kurucusu olmuştur. Kendi döneminde Koca Mustafa Paşa tekkesinde başlattığı Sünbüliyye, kendisinden sonra İstanbul'da devam etmiş; halifeleri vasıtasıyla da Anadolu'ya ve Balkanlar'a yayılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Study, the life, religious works, and sufi views of sixteenth century prominent Sufi leader, Sunbul Sinan Efendi ( born hijri 936/1529) who played an important role in the 16th century Ottoman society were reviewed using his written works in Arabic and Turkish and related sources. His Arabic works, er Risaletu't Tahkikiyetu li Tullabi'l- Ikan fi Tariki's Sufiyyeti li Ehli'l Irfan, Risaletun fi'z-Zikri Tevhid and Risaletu'l Etvari's-Seb'a were referenced with ayats, hadiths, works and quotations of other scholars and reviewed in Arabic language. His Turkish works, er-Risaletu'l Ebediyyetu fi Tarikati's Sufiyye, Risale der Hakki Zikir ve'd-Devran, Tercume-i Risaletu't Tahkikiyye, Vasiyetname and Hymns (Ilahiler), were edited for the contemporary Turkish and reviewed in light of his views in the Sufi tradition. Sunbul Sinan had lived during the peak period of the Ottoman Empire which encompassed the powerful reigns of Bayazid II, Yavuz Sultan Selim and Kanuni Sultan Suleyman. He established good relations with the Sultans and statemen and improved his previously impaired relations with the religious authorities ( Ulama). Having been mostly influenced by Cemaliyye (Jamaliyye) branch of Halvetiyye tradition of Sufism, he founded the Sunbuliyye branch in Koca Mustafa Pasa Tekkesi in Istanbul which spread in Istanbul and Anatolia and the Balkans during his lifetime and by his caliphs afterwards.