Yakın kaynaklı deprem etkisine maruz alüvyon zeminlerde zemin büyütme analizi
Soil amplification analysis in alluvial soils subjected to near-source earthquake effect
  1. Tez No: 1004022
  2. Yazar: GİZEM NUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU CİVELEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
Özet
1964 Niigata ve Büyük Alaska depremlerinde gözlenen hasarlar, deprem sırasında zemin davranışının yapı hasarları üzerindeki belirleyici rolünü açık bir şekilde ortaya koymuştur. Türkiye, küresel ölçekte en aktif sismik kuşaklardan birinin üzerinde konumlanmış olup 17 Ağustos 1999, 12 Kasım 1999, 24 Ocak Elâzığ ve 6 Şubat 2023 tarihlerinde sırasıyla Kocaeli, Düzce, Elâzığ ve Kahramanmaraş depremleri gibi çok sayıda maddi ve manevi zarara sebebiyet veren depremler yaşamıştır. Bu depremler sırasında meydana gelen hasarların önemli bir bölümünün zemin kaynaklı problemlere bağlı olduğu bilinmektedir. Deprem etkilerinin azaltılabilmesi ve yapı güvenliğinin sağlanabilmesi için, zemin tabakalarının deprem yükleri altındaki davranışının doğru şekilde belirlenmesi ve uygun mühendislik tasarımlarının yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, TBDY (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği) 2018'in önerdiği yöntemler doğrultusunda zemin etütlerinin kapsamı genişletilmiş ve sahaya özgü zemin davranışı analizlerinin yapılması gerekliliği vurgulanmıştır. Bu çalışma kapsamında, Eskişehir ili İnönü ilçesinde meydana gelebilecek olası bir depremin zemin tabakaları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Zemin davranışı, analiz yöntemleri olarak tek boyutlu eşdeğer doğrusal ve doğrusal olmayan analiz yöntemleri ile incelenerek DeepSoil programının 7.1 yazılım versiyonu yardımıyla analizler gerçekleştirilmiştir. Yönetmelikte önerilen şekilde çalışma kapsamında bulunan sondaj loglarının her biri için 11 farklı ivme kaydı kullanılarak zemin büyütmesi analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, çalışma alanına ait zeminlerin sahaya özgü dinamik davranış özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The damages observed during the 1964 Niigata earthquake and the Great Alaska earthquake that occurred in the same year clearly demonstrated the decisive role of soil behavior on structural damage during seismic events. Turkey is located on one of the most active seismic belts in the world and has experienced numerous earthquakes causing significant material and moral damage, such as the Kocaeli earthquake on August 17, 1999, the Düzce earthquake on November 12, 1999, the Elâzığ earthquake on January 24, 1999, and the Kahramanmaraş earthquake on February 6, 2023. It is well known that a significant portion of the damage observed during these earthquakes was associated with soil-related problems. In order to mitigate earthquake-induced damages and ensure structural safety, it is essential to accurately determine the behavior of soil layers under seismic loading and to perform appropriate engineering designs. In this context, the scope of ground investigations has been expanded in line with the methods proposed by TBDY (Turkish Building Earthquake Regulation) 2018, and the necessity of conducting site-specific ground behavior analyses has been emphasized. Within the scope of this study, the effects of a potential earthquake on soil layers in the İnönü district of Eskişehir province were investigated. Soil behavior was examined using one-dimensional equivalent lineer and nonlineer analysis methods, and analyses were performed using the DeepSoil program version 7.1. Ground amplification analyses were performed for each drilling log included in the scope of work as recommended in the regulation, using 11 different acceleration records. Based on the obtained results, the site-specific dynamic behavior characteristics of the soils in the study area were determined.