Pyometralı köpeklerde non-enzimatik antioksidan durumun değerlendirilmesi
Evaluation of non- enzymatic antioxidant status in dogs with pyometra
- Tez No: 1004021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNAY UÇMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Pyometra, hematolojik ve biyokimyasal parametrelerde değişikliklere neden olan uterusun kronik pürülan inflamasyonu olarak tanımlanır. Hormonlar özellikle progesteron ve bakteriler hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynar. Peritonit, endotoksemi ve sistemik inflamatuar yanıt sendromu, pyometranın sık görülen komplikasyonlarıdır ve daha ciddi hastalıklarla ilişkilidir. Tanı, prognoz ve tedavi değerlendirmesi için değerli olabilecek çeşitli biyobelirteçler ve inflamatuar değişkenler tanımlanmıştır. CRP, hem insanlarda hem de köpeklerde iyi bilinen, sistemik inflamasyonun hassas ancak spesifik olmayan biyobelirteçleri olarak kullanılan, önemli bir pozitif akut faz proteinidir. Enflamasyon ve/veya enfeksiyonda serum konsantrasyonları azaldığı için albüminin negatif bir akut faz proteini olduğu düşünülmektedir. İnsanlar ve hayvanlar, reaktif oksijen parçalarını (ROS) nötralize ederek veya temizleyerek veya zincir reaksiyonlarını kırarak oksidatif strese karşı koymak için enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidatif mekanizmalara sahiptirler. İz elementlere bağlı olarak fonksiyonel hale geçen enzimler tüm organizmada bulunurlar, iz element eksiklikleri ve dengesizliklerinin reprodüktif bozukluklara ve immun yanıtın oluşmasında yetersizliklere yol açtığı bildirilmiştir. İz elementler tek başlarına oldukları kadar birbirleriyle etkileşimlerine bağlı olarak da reprodüksiyon üzerine etkilidirler. Bu iz elementlerde bazılarının metabolik aktivitedeki rolü şu şekildedir: Çinko, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonu, glikoz kontrolü, nörobilişsel fonksiyon, yara iyileşmesi ve oksidatif stres tepkileri için gerekli olan önemli bir eser elementtir. Sistemik inflamatuar yanıt sendromunda (SIRS) selenyum homeostazisi değişir. Bu literatür veriler doğrultusunda, pyometra teşhis edilen ve sağlıklı diöstrustaki köpeklerden alınan kan ve uterus doku örneklerinde elementlerin (Se, Cu, Zn, Fe, Mg, Mn) tespiti ve bunların kandaki CRP ve albümin miktarları ile ilişkisinin değerlendirilmesi planlanmaktadır. Yaş aralığı 5-11 olan ve pyometra dışında herhangi bir patolojik sorunu olmayan toplam 50 dişi köpek çalışmaya dahil edilecektir. Kan serumu ve uterus doku örnekleri analiz edilene kadar -86°C'de saklanacaktır. Genel sağlık panelindeki (Örn: CRP, albümin, progesteron) parametrelere ilişkin sonuçlar hastane kayıtlarından temin edilecektir. Çalışmada analiz edilecek kan serumu ve uterus doku örneklerinden elementlerin saptanması amacıyla atomik absorbsiyon spektrometre yöntemi kullanılacaktır. İstatistik analizler için SPSS 13.0 programı kullanılacaktır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği belirlendikten sonra, ölçülen parametreler açısından gruplar arası fark değerlendirilecektir. Ayrıca, CRP, albümin ve elementlerin miktarların arasındaki ilişki de uygun korrelasyon testi ile saptanacaktır.
Özet (Çeviri)
Pyometra, chronic purulent inflammation of the uterus causing changes in hematological and biochemical parameters, is defined as a condition leading to alterations in the uterus. Hormones, especially progesterone, and bacteria play a crucial role in the development of the disease. Peritonitis, endotoxemia, and systemic inflammatory response syndrome are common complications of pyometra and are associated with more severe conditions. Various biomarkers and inflammatory variables have been identified that could be valuable for diagnosis, prognosis, and treatment evaluation. CRP, a well-known positive acute-phase protein used as a sensitive but non-specific biomarker for systemic inflammation in both humans and dogs. Albumin is considered a negative acute-phase protein as its serum concentrations decrease in inflammation and/or infection. Humans and animals possess enzymatic and non-enzymatic antioxidant mechanisms to counteract oxidative stress by neutralizing or eliminating reactive oxygen species (ROS) and disrupting chain reactions. Enzymes activated by trace elements are found throughout the organism, and deficiencies or imbalances in trace elements have been reported to lead to reproductive disorders and insufficient immune responses. Some metabolic roles of these trace elements include: - Zinc is an essential trace element necessary for the normal function of the immune system, glucose control, neurocognitive function, wound healing, and oxidative stress responses. - Selenium homeostasis changes in systemic inflammatory response syndrome (SIRS). Based on these literature data, the study plans to detect elements (Se, Cu, Zn, Fe, Mg, Mn) in blood and uterus tissue samples taken from dogs diagnosed with pyometra and healthy diestrus dogs and evaluate their relationship with CRP and albumin levels in the blood. A total of 50 female dogs aged between 5-11, without any pathological problems other than pyometra, will be included in the study. Blood serum and uterus tissue samples will be stored at -86°C until analysis. Results related to parameters in the general health panel (e.g., CRP, albumin, progesterone) will be obtained from hospital records. Atomic absorption spectrometry will be used to determine the elements in the blood serum and uterus tissue samples to be analyzed in the study. The SPSS 13.0 program will be used for statistical analysis. After determining whether the data show a normal distribution, intergroup differences will be evaluated for the measured parameters. Additionally, the relationship between CRP, albumin, and element levels will be determined using an appropriate correlation test.