Kristalizasyon süreci öncesi ve sonrası lityum silikat bazlı CAD/CAM seramiklerinde yüzey işlemlerinin bağlantı dayanımı ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi
Effect of surface treatments on bond strength and surface roughness of lithium silicate based CAD/CAM ceramics before and after the crystallization process
  1. Tez No: 1004030
  2. Yazar: REMZİ FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİVAN DÜNDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, kristalizasyon öncesi ve sonrası lityum silikat bazlı CAD/CAM seramiklerde (Amber Mill) uygulanan farklı yüzey işlemlerinin (hidroflorik asit, femtosaniye Ti:Sapphire lazer ve bunların farklı uygulama sıraları) yüzey pürüzlülüğü ve bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu in vitro çalışmada, lityum silikat bazlı CAD/CAM seramiklerden (Amber Mill) 90 adet örnek hazırlanmıştır. Örneklere hidroflorik asit, femtosaniye Ti:Sapphire lazer ve bu yöntemlerin farklı uygulama sıralarını içeren yüzey işlemleri kristalizasyon öncesi ve sonrası 9 gruba uygulanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü (Ra) ölçümleri profilometre ile yapılmıştır. Yüzey morfolojisi alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM) ile değerlendirilmiş, kristal yapı analizleri X-ışını difraksiyon (XRD) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bağlanma dayanımı değerlendirmesi için shear bond strength (SBS) testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Yüzey işlem protokollerinin türü, uygulama sırası ve kristalizasyon aşaması, yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve bağlanma dayanımı (SBS) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahiptir (p<0,01). Kombine yüzey işlemleri, tekli uygulamalara kıyasla daha yüksek Ra ve SBS değerleri oluşturmuştur. Kristalizasyon sonrası uygulanan yüzey işlemlerinin, kristalizasyon öncesine göre daha yüksek bağlanma dayanımı sağladığı belirlenmiştir. Uygulama sırasının belirleyici olduğu ve özellikle kristalizasyon sonrası önce lazer sonra HF uygulanan grubun en yüksek SBS değerlerini gösterdiği saptanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ile bağlanma dayanımı arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p<0,01). Sonuç: Bu in vitro çalışmanın sonuçlarına göre, lityum silikat bazlı CAD/CAM seramiklerde yüzey işlem protokolü, uygulama sırası ve kristalizasyon aşaması bağlanma dayanımı ve yüzey pürüzlülüğü üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Kristalizasyon sonrası uygulanan ve özellikle lazer–HF sıralamasını içeren kombine yüzey işlemleri, bağlanma dayanımını anlamlı düzeyde artırmıştır. Bu bulgular, lityum silikat bazlı seramiklerde kristalizasyon sonrası ve doğru sırayla uygulanan kombine yüzey işlemlerinin daha etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this in vitro study is to evaluate the effects of different surface treatment protocols—hydrofluoric acid, femtosecond Ti:Sapphire laser, and their different application sequences—applied to lithium silicate–based CAD/CAM ceramics (Amber Mill) before and after crystallization on surface roughness and bond strength. Materials and Methods: In this in vitro study, 90 specimens were prepared from lithium silicate–based CAD/CAM ceramics (Amber Mill). Surface treatment protocols including hydrofluoric acid, femtosecond Ti:Sapphire laser, and their different application sequences were applied to the specimens before and after crystallization, and the samples were divided into nine groups accordingly. Surface roughness (Ra) measurements were performed using a profilometer. Surface morphology was evaluated by field emission scanning electron microscopy (FE-SEM), and crystalline structure analyses were carried out using X-ray diffraction (XRD). Shear bond strength (SBS) testing was performed to evaluate bonding performance. The obtained data were statistically analyzed. Results: The type of surface treatment protocol, the order of application, and the crystallization stage had statistically significant effects on surface roughness (Ra) and bond strength (SBS) (p < 0.01). Combined surface treatments resulted in higher Ra and SBS values compared with single applications. Surface treatments applied after crystallization provided higher bond strength than those applied before crystallization. The order of application was found to be a determining factor, and the group in which laser treatment was followed by HF application after crystallization exhibited the highest SBS values. A moderate, positive, and statistically significant correlation was observed between surface roughness and bond strength (p < 0.01). Conclusion: According to the results of this in vitro study, the surface treatment protocol, order of application, and crystallization stage play a determining role in the bond strength and surface roughness of lithium silicate–based CAD/CAM ceramics. Combined surface treatments applied after crystallization, particularly those involving the laser–HF sequence, significantly increased bond strength. These findings indicate that combined surface treatments applied after crystallization and in the correct sequence represent a more effective approach for lithium silicate–based ceramics.