İnterstisyel akciğer hastalıklarının tanı ve takibinde biyobelirteçler
Biomarkers in the diagnosis and follow-up of interstitial lung diseases
- Tez No: 1004031
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ULUBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
İnterstisyel akciğer hastalıkları, akciğer parankiminde değişik derecelerde inflamasyon ve fibrozis ile seyreden akut ya da kronik seyirli pek çok hastalığı kapsamaktadır. Bu hastalığa tanı konulması, prognozun belirlenmesi ve tedaviye yanıtın izlenmesinde yeni yöntemlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda interstisyel akciğer hastalığı (İAH) tanısıyla hastanemiz Göğüs Hastalıkları polikliniğinde takip edilmekte olan hastalarda kitotriosidaz, galektin-1, galektin-3, galektin-9, KL-6, albümin, tiroglobulin, tiroid peroksidaz düzeyleri ölçülerek, bu belirteçlerin hastalığın tanısının konulmasında ve prognozun belirlenmesinde etkili olup olmadığını değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'na 1 Kasım 2024- 1 Kasım 2025 tarihleri arasında başvuruda bulunan, interstisyel akciğer hastalığı nedeniyle kliniğimizde takip ve tedavi edilen 31 hasta ve herhangi bir akciğer hastalığı tanısı bulunmayan 31 kişilik kontrol grubunun verileri incelenmiştir. Bilgilendirilmiş onam formları alınan hasta ve kontrol grubundan alınan serum örneklerinden ELISA yöntemiyle ile kitotriosidaz, galektin-1, galektin-3, galektin-9, KL-6, albümin, tiroglobulin, tiroid peroksidaz düzeyleri çalışılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların solunum fonksiyon testi, karbonmonoksit difüzyon testi ve 6 dakika yürüme testi uygulanarak sonuçları kaydedilmiştir. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubunun kitotriosidaz düzeyleri karşılaştırıldığında, hasta grubunda anlamlı yüksek bulunmuştur. (p=0,010) FVC>80 olan erken evre hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla serum kitotriosidaz seviyesi anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. (p=0,06) 6 DKYT tamamlayan ve tamamlamayan hasta grubu karşılaştırıldığında kitotirosidaz seviyesi 6 DKYT tamamlamayan grupta anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. (p=0,040) Antifibrotik ve steroid tedavisi alan grup, hiçbir tedavi almayan grup ile kıyaslandığında tedavi alan grupta kitotriosidaz düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. (p=0,010) Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu birbirleriyle kıyaslandığında galektin-3 seviyeleri hasta grubunda anlamlı olarak düşük bulunmuştur. (p<0,001) FVC>80 olan erken evre hasta grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında galektin-3 seviyesinin hasta grubunda anlamlı düşük olduğu bulunmuştur. (p<0,001) 6DKYT tamamlamayan grupta galektin-3 seviyeleri, 6DKYT tamamlayan gruba göre anlamlılık sınırına yakın bulunmuştur. (p=0,052) İPF dışındaki hastalarda 6DKYT tamamlamayan grupta galektin-3 düzeyleri tamamlayan gruba göre anlamlılık sınırına yakın saptanmıştır. (p=0,059) Antifibrotik ve steroid tedavisi alan grupta galektin-3 seviyeleri, hiçbir tedavi almayan gruba göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. (p<0,001) Çalışmamızda galektin-1 ve galektin-9 seviyeleri açısından kontrol ve hasta grubu arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmamıştır.FVC>80 olan hasta ve kontrol grubu arasında hasta grubunda galektin-1 seviyesi anlamlı düşük bulunmuştur. (p=0,023) Çalışmamızda tiroglobulin değerleri açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. FVC>80 olan hasta grubu ile kontrol grubu arasında da tiroglobulin açısından anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Tiroid peroksidaz ise hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. (p=0,008) FVC>80 olan hasta grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında hasta grubunda yine anlamlı derecede yüksektir. (p=0,005) Antifibrotik ve steroid tedavisi alan ve hiçbir tedavi almayan hasta grubunda tiroglobulin seviyeleri açısından anlamlı farklılık yoktur. Antifibrotik ve steroid tedavisi alan grupta tiroid peroksidaz düzeyleri hiçbir tedavi almayan gruba göre anlamlı yüksek bulunmuştur. (p=0,008) Çalışmamızda KL-6 seviyeleri açısından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Çalışmamızda hasta grubunun albümin değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur. (p=0,009) FVC>80 olan hasta grubunda kontrol grubuna göre albümin düzeyleri anlamlı yüksek bulunmuştur. (p=0,020) Antifibrotik ve steroid tedavisi alan hastalarda albümin seviyeleri hiçbir tedavi almayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. (p=0,009) Bu belirteçler, hastalığın tanısının belirlenmesinde, prognozun öngörülmesinde ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde faydalı olabilir. Tanı konulması ve tedavi yönetimi kompleks olan bu hastalık grubunda uygulama kolaylığı ve hızlı sonuç vermesi bakımından ümit vaat edebilir.
Özet (Çeviri)
Interstitial lung diseases comprise a heterogeneous group of acute or chronic disorders characterized by varying degrees of inflammation and fibrosis in the lung parenchyma. There is a need for novel approaches in establishing the diagnosis, determining the prognosis, and monitoring the treatment response in this group of diseases. The present study aimed to evaluate whether the levels of chitotriosidase, galectin-1, galectin-3, galectin-9, KL-6, albumin, thyroglobulin, and thyroid peroxidase are effective in the diagnosis and prognostic assessment of patients followed with a diagnosis of interstitial lung disease (ILD) in the Chest Diseases outpatient clinic of our hospital. This study included 31 patients who were admitted to the Department of Chest Diseases of Mersin University Faculty of Medicine between November 1, 2024, and November 1, 2025, and were followed and treated for interstitial lung disease, as well as a control group consisting of 31 individuals without any diagnosed lung disease. Serum samples obtained from both patient and control groups after informed consent were analyzed for chitotriosidase, galectin-1, galectin-3, galectin-9, KL-6, albumin, thyroglobulin, and thyroid peroxidase levels using the ELISA method. Pulmonary function tests, carbon monoxide diffusion tests, and the 6-minute walk test were performed in all patients included in the study, and the results were recorded. In our study, comparison of chitotriosidase levels between the patient and control groups revealed significantly higher levels in the patient group (p=0.010). In early-stage patients with FVC >80%, serum chitotriosidase levels were significantly higher compared to the control group (p=0.06). When patients who completed the 6-minute walk test were compared with those who did not, chitotriosidase levels were found to be significantly higher in the group that failed to complete the test (p=0.040). Additionally, patients receiving antifibrotic and steroid therapy had significantly higher chitotriosidase levels compared to those receiving no treatment (p=0.010). Galectin-3 levels were found to be significantly lower in the patient group compared to the control group (p<0.001). In early-stage patients with FVC >80%, galectin-3 levels were also significantly lower than those of the control group (p<0.001). In patients who failed to complete the 6-minute walk test, galectin-3 levels were close to the threshold of significance compared to those who completed the test (p=0.052). Similarly, in non-IPF patients who did not complete the 6-minute walk test, galectin-3 levels were near the level of statistical significance compared to those who completed the test (p=0.059). In contrast, patients receiving antifibrotic and steroid therapy had significantly higher galectin-3 levels compared to untreated patients (p<0.001). No statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of galectin-1 and galectin-9 levels. However, in patients with FVC >80%, galectin-1 levels were significantly lower compared to the control group (p=0.023). There was no statistically significant difference between the patient and control groups regarding thyroglobulin levels. Similarly, no significant difference was detected in thyroglobulin levels between early-stage patients (FVC >80%) and the control group. Thyroid peroxidase levels, on the other hand, were significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.008). This elevation remained significant in early-stage patients with FVC >80% (p=0.005). No significant difference in thyroglobulin levels was observed between patients receiving antifibrotic and steroid therapy and those receiving no treatment. However, thyroid peroxidase levels were significantly higher in the treated group compared to untreated patients (p=0.008). No significant difference was detected between the patient and control groups with respect to KL-6 levels. Albumin levels were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.009). Similarly, in patients with FVC >80%, albumin levels were significantly higher than those of the control group (p=0.020). Patients receiving antifibrotic and steroid therapy also had significantly higher albumin levels compared to untreated patients (p=0.009). These biomarkers may be useful in establishing the diagnosis, predicting the prognosis, and evaluating the treatment response in interstitial lung diseases. Considering the complexity of diagnosis and management in this group of diseases, these markers appear promising due to their ease of application and rapid availability of results.