Macid Fahri'nin İslam felsefesine bakışı
Maci̇d Fahri̇'s view of Islamic philosophy
  1. Tez No: 1004072
  2. Yazar: GURBET YAKIŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TAŞÇİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İslam felsefesi klasik dönem ve modern dönem olmak üzere iki farklı zaman diliminde ele alınmış bir düşünce alanıdır. Bu çalışma, modern dönem İslam felsefesi araştırmacılarından olan Macid Fahri'nin (1923-2021) İslam felsefesine bakış açısını ele almaktadır. Fahri, ahlâk felsefesi başta olmak üzere İslam medeniyetinin gelişimine etki eden pek çok alana dair düşüncelerini yirmiden fazla eserinde nesnel bir bakış açısıyla ortaya koymuştur. Buna rağmen, onun düşüncelerini bütüncül biçimde ele alan müstakil bir akademik araştırmanın henüz yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu tez ile Macid Fahri'nin ilmî hayatı tanıtılmış ve eserleri üzerinden İslam felsefesi algısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezde; nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmış ve elde edilen bulgular tematik başlıklar altında sunulmuştur. Felsefe profesörü olan Fahri'nin İslam medeniyetine dair ulaşılabilen tüm eserleri incelenmiş; dağınık hâlde bulunan fikirleri sistematik bir bütünlük içerisinde çözümlenmiştir. Tarihsel ve analitik yaklaşımıyla ön plana çıkan Fahri, akademik hayatını büyük ölçüde Batı'da sürdürmüş Arap asıllı çağdaş bir ilim adamıdır. İslam felsefesi tarihini sistemli bir şekilde incelemiş ve pek çok araştırmacıya kaynaklık eden eserler kaleme almıştır. Ona göre İslam felsefesi, Yunan düşüncesinden etkilenmiş olmakla birlikte Müslüman filozoflar tarafından geliştirilmiş özgün bir felsefedir. O, İslam ahlâk felsefesine dair birikimin düzensiz olduğuna dikkat çekerek amacının sistemli bir yapı kurmak olduğunu dile getirmiştir. Çalışmada bu amacına ulaştığı, İslam felsefesi tarihini çağdaş dönem düşünürleri ve akımlarını da dahil ederek genişlettiği ve bütüncül bir felsefe tarihi oluşturduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Netice itibariyle yapılan bu çalışmanın, İslam felsefesinin modern düşünürlerine yönelik ilgiyi arttırması ve Fahri özelinde önemli bir boşluğu doldurması bakımından literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic philosophy is a field of thought that has been examined within two different time periods: the classical period and the modern period. This study focuses on the perspective of Majid Fakhry (1923–2021), one of the prominent researchers of modern Islamic philosophy, regarding Islamic philosophy. Fakhry presented his views—particularly in moral philosophy, as well as in many fields that influenced the development of Islamic civilization—in more than twenty works with an objective approach. Despite this, it has been determined that no independent academic study has yet examined his thought in a holistic manner. With this thesis, Majid Fakhry's scholarly life is introduced, and his understanding of Islamic philosophy is sought to be revealed through an analysis of his works. In the thesis, the document analysis method, one of the qualitative research methods, is employed, and the findings are presented under thematic headings. All accessible works of Fakhry, a professor of philosophy, concerning Islamic civilization have been examined, and his ideas—previously scattered across various texts—have been analyzed within a systematic and coherent framework. Standing out with his historical and analytical approach, Fakhry was a contemporary scholar of Arab origin who spent most of his academic life in the West. He examined the history of Islamic philosophy in a systematic manner and authored works that have served as key references for many researchers. According to him, although Islamic philosophy was influenced by Greek thought, it is an original philosophy developed by Muslim philosophers. He emphasized that the intellectual heritage of Islamic moral philosophy is disorganized and stated that his aim was to establish a systematic structure. The study concludes that he achieved this aim, expanded the history of Islamic philosophy by including contemporary thinkers and movements, and constructed a comprehensive history of philosophy. Ultimately, it is believed that this study will contribute to the literature by increasing interest in modern thinkers of Islamic philosophy and by filling a significant gap, particularly with regard to Majid Fakhry.