Tekrarlayan erken gebelik kayıplarında kalıtsal trombofili faktörleri ile anti Beta 2 glikoprotein 1 B IG M ve anti anneksin 5 antikor düzeylerinin etkisi
Effects of hereditery thrombophilia factors and anti Beta 2 glycoprotein 1 B IG M ve anti annexin 5 anticor levels in recurrent pregnancy losses
- Tez No: 335947
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FAHRİ ÖÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tekrarlayan erken gebelik kayıplarında (TeGK) trombofilik genmutasyonlarının ve anti anneksin 5 , anti beta 2 glikoprotein 1 B Ig M antikorlarınınetiyolojideki önemini ve kalıtsal trombofililerin toplumdaki yagınlık oranınıbelirlemek amaçlanmıştır.MATERYAL-METODÇalışmamızda, Mart 2007-Ekim 2010 tarihleri arasında, Cerrahpaşa TıpFakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı' nda, tekrarlayan erken gebelikkaybı anamnezi ile başvuran 42 olgu çalışma grubunu ve tekrarlayan erken gebelikkaybı anamnezi bulunmayan, en az bir canlı doğumu olan 42 olgu kontrol grubunuoluşturmuştur.Olguların yaş, düşük sayıları, düşük haftaları, önceki gebelik kayıpları ,sistemik hastalıkları kaydedildi. Maternal tam kan sayımı, biyokimya, folik asitseviyesi, B12 vitamini seviyesi, tiroid fonksiyon testleri, faktör V Leiden R506Q,Protrombin G20210A, MTHFR C677T gen mutasyonları, antitrombin 3, protein C,protein S, lupus antikoagulan, ACA Ig M ve Ig G, anti anneksin 5 ve anti beta 2glikoprotein 1 B Ig M antikor seviyeleri incelendi.BULGULARÇalışma grubunda hem heterozigot, hem de homozigot MTHFR C677T genmutasyonuna, kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde sık rastlandığı belirlendi(p0,05).SONUÇTekrarlayan erken gebelik kayıpları olan, tromboz hikâyesi olan olgulardaFaktör V Leiden, Protrombin ve MTHFR genlerinin mutasyon açısından incelenmesihem tanı hem de tedavi açısından faydalı olacaktır.Tekrarlayan erken gebelik kaybı olgularında, anti anneksin 5 ve anti ß 2glikoprotein 1 IgM antikor düzeyi ölçümü gereksiz gibi görülmekle beraber, kesinkanıya varabilmek için, daha geniş kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aims of this study are determine importance of thrombophilia gene mutationsand anti-annexin 5 and anti beta 2 glikoprotein 1 B IgM anticors and prevalence ofhereditary thrombophilia in recurrent early pregnancy losses.MATERIALS AND METHODSForty two patients with the history of recurrent early pregnancy losses andforty two healty women without recurrent early pregnancy losses who attended toCerrahpasa Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology, betweenMarch 2007 and October 2010 were included.Ages, abortion counts, abortion week, previous pregnancy losses systemicdiseases were recorded. Blood count, whole biochemical tests, thyroid stimulatinghormone level, folic acid level, Vit B12 level, Factor V Leiden R506Q, prothrombinG20210A, Methylene tetrahydrofolate reductase (MTHFR) C677T gene mutations,anti trombin 3 level, protein C level, protein S level, presence of lupus anticoagulant,ACA Ig M - Ig G, anti-annexin 5 and anti beta 2 glycoprotein 1 IgM antibody levelsin maternal blood were determined.RESULTSBoth homozygous and heterozygous MTHFR C677T gene mutations weremore frequent in study group compered to control group (p0,05).CONCLUSIONSInvestigation of factor V Leiden, protrombin and MTHFR gene mutations inthe patients with the history of recurrent early pregnancy losses and history oftromboembolism would be useful in both diagnosis and treatment.Although, investigation of anti annexin V and anti beta 2 glycoprotein 1 Ig Mlevels in recurrent early pregnancy losses cases were seems not to be useful; moreextended studies were needed for strict conclusions about these factors