Eğitim düzeyi ve cinsiyet ile kurbanın durum ve uyruğunun tecavüze ilişkin algılar üzerindeki etkileri
Effects of education level and sex, situation and nationality of the victim perceptions of the rape
- Tez No: 100413
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırma cinsiyet, eğitim düzeyi kurbanın tek başına ya da ailesiyle birlikte bulunması ile yerli yada yabancı olmasının bir tecavüz olayında kurbana ve saldırgana yüklenen suç miktarları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma yansı kadın yansı erkek 80 ilkokul ve 80 üniversite mezunu denekle yürütülmüştür. Deneklere tecavüze uğrayan kurbanın durumunun (tek başına-ailesiyle) ve uyruğunun (yerli-yabancı) değişimlenmesiyle oluşturulan dört öyküden ikisi verilerek, öykülerde anlatılan tecavüz olayından dolayı kurbanın ve saldırganın ne ölçüde sorumlu tutulabileceğine ilişkin görüşlerini ve saldırgana verilmesini uygun bulduklan yasal ceza miktarını beş basamaklı ölçekler üzerinde belirtmeleri istenmiştir. Veriler 2 (cinsiyet:kadın-erkek) x 2 (eğitim düzeyiâlkokul-üniversite) x 2 (durum: kurban tek başma-ailesiyle birlikte) x 2 (kurbanın uyruğu: yerli-yabancı) faktörlü, son faktörde tekrar ölçümlü varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ilkokul mezunu deneklerin, üniversite mezunu deneklere göre, tecavüz kurbanına daha fazla, saldırgana ise daha az sorumluluk yüklediklerini göstermiştir. Kurbana ve saldırgana yüklenen sorumluluk miktarında deneklerin cinsiyeti ile kurbanın durum ve uyruğuna bağlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, kadm denekler, erkek deneklere göre saldırgana daha fazla yasal ceza verilmesini uygun görmüş ve eğitim düzeyi, cinsiyet ve kurbanın uyruğundan bağımsız olarak denekler kurbanın tek başına olduğu durumda, ailesiyle birlikte olduğu duruma göre saldırgana daha fazla yasal ceza verilmesini önermişlerdir. Aynca, ilkokul mezunu erkek deneklerde, tek başına olduğu durumda kurbana daha fazla suç yükleme yönünde genel bir eğilim gözlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili kaynakların ışığı aitmda tartışıımıştu.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The present study was carried out to investigate the effects of four variables on assignement of responsibility to a rape victim and to the aggressor. The variables were sex and educational level of subjects and nationality of the victim and her being alone or with her fâmiliy during the incidence. Eighty primary school and 80 university graduates participated in the study. In each group half of the participants were male and half were females. Four stories depicting a woman who was raped in a holiday village were used for data collection. The victim was described as going to holiday either alone or with her family and either as a Turk or as a foreigner. Participants received pairs of the stories and were asked to indicate- on five points scales the degree to which they assigned responsibility to the victim and to the aggressor for the rape incidence. They were also asked to rate on a five point scale how severely the aggressor should be punished. A 2 (male-female) x 2 (pimary school- university graduate) x 2 (alone-with the family) x 2 (native-forerigner) ANOV A with repeated measure on the last factor was used to analize the data. The results showed ihat university graduates, as compared with primary school graduates, assigned more responsibility to the aggressor and less responsibility to the victim. Although male and female subjects did not differ in the amount of responsibility they assigned to the victim and to the aggressor, female participants suggested more severe punishment than did male participants. It was also found that participants suggested more severe panishment for the aggressor in the alone condition. A sex x education x alone-with femily x nationality interaction was also observed suggesting that male primary school graduates assigned more responsibility to both native and foreigner victims in the alone condition. The data acquired have been discussed in the light of the related sources.