Yazılı yoklamaların puanlanmasında puanlama cetveli ve yanıt anahtarı kullanımının puanlamaya ve puanlayıcı güvenirliğine etkisi
  1. Tez No: 100420
  2. Yazar: ADNAN KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ATA TEZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yazılı yoklama sınavlarının puanlanmasında puanlama cetveli ve yanıt anahtarı kullanımının ve puanlamalar arasında geçen zamanın, aynı ve farklı öğretmenler tarafından yapılan puanlamaların güvenirliğine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, Zonguldak ili Ereğli ilçesinde 3 ortaöğretim kurumunda (TED Karadeniz Ereğli Vakfı Özel Lisesi, Cumhuriyet İlköğretimokulu ve Lisesi, Kadir Yılmaz Meslek Lisesi) ve bir dershanede (Büyük Ereğli Dershanesi) çalışan ve Türk Dili ve Edebiyatı dersine giren 14 öğretmenle görüşülmüştür. Öğretmenlerin ortaklaşa çalışması sonucu, 9. sınıf Öğrencilerinin Türk Dili ve Edebiyatı dersi 1. ara sınavına yönelik olmak üzere, 9 uzun cevaplı yazılı sınav sorusu hazırlanmıştır. Öğretmenler aynı zamanda bu sorulara ilişkin puanlama cetvelini ve yanıt anahtarını da ortaklaşa hazırlamışlardır. Hazırlanan sorular TED Karadeniz Ereğli Vakfı Özel Lisesi 9. sınıfında okuyan 21 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulama sonucunda öğretmenler, önce cevap anahtarı ve puanlama cetveli kullanmaksızın puanlama yapmışlar, 3 hafta sonra da cevap anahtarı ve puanlama cetveli kullanarak aynı kağıtları tekrar puanlamışlardır. 1 1 hafta sonra aynı uygulama tekrar yapılmış ve bu sayede farklı zamanlarda öğretmenlerin yapmış oldukları puanlamalar arasında anlamlı bir fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı ve farklı öğretmenlerin, aynı ve farklı zamanlarda yapmış oldukları puanlamalar arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısından yararlanılmış ve elde edilen korelasyonlar t testiyle test edilmiştir. Aym öğretmenlerin puanlama cetveli kullanarak ve kullanmadan yapmış oldukları puanlamalara; aym öğretmenlerin farklı zamanlarda puanlama cetveli kullanarak ve kullanmadan yapmış oldukları puanlamalara ve farklı öğretmenlerin aynı zamanlarda puanlama cetveli kullanarak ve kullanmadan yapmış oldukları puanlamalara ilişkin olarak, verilen puanların ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı tek yönlü varyans analizi ve ilişkiliörneklemler için t testi yöntemiyle; farklı öğretmenlerin farklı zamanlarda yapmış oldukları puanlamalara ilişkin olarak, verilen puanların ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı iki yönlü varyans analizi yöntemiyle test edilmiştir. Her bir puanlama türüne ait puanlayıcı güvenirliği varyans analizi yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç olarak; (a) aynı öğretmenin puanlama cetveli ve yanıt anahtarı kullanarak ve kullanmadan verdiği yazılı yoklama puanlarının karşılaştırılması sonucunda ve (b) aynı öğretmenin farklı zamanlarda, puanlama cetveli ve yanıt anahtarı kullanarak ve kullanmadan verdiği yazılı yoklama puanlarının karşılaştırılması sonucunda, puanlamalar arasında pozitif yönde yüksek ve anlamlı bir ilişki olduğu, puanların ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu ve puanlamalar arasında geçen zamanın bu tutarlılığı bozmada etkili bir rol oynadığı (c) farklı öğretmenlerin aynı zamanlarda puanlama cetveli ve yanıt anahtarı kullanmadan ve kullanarak verdiği yazılı yoklama puanlarının karşılaştırılması sonucunda, puanlamalar arasında pozitif yönde yüksek ve anlamlı bir ilişki tespit edilmesine karşılık, puanların ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar olduğu ve (d) farklı öğretmenlerin farklı zamanlarda puanlama cetveli ve yanıt anahtarı kullanarak ve kullanmadan verdiği yazılı yoklama puanlarının karşılaştırılması sonucunda, puanların ortalamaları arasında anlamlı fark olduğu ortaya konulmuştur. Bu bulgular ışığında, bazı öğretmenlerin kendi içlerinde, puanlama cetveli ve yanıt anahtarı kullanarak ve kullanmadan tutarlı puanlar vermedikleri, puanlamalar arasında olan farklılığın ve puanlamalar arasında geçen zamanın, aym öğretmenin kendi içinde yaptığı puanlamaların tutarlılığını bozacak kadar güçlü bir etkiye sahip olduğu söylenebilirken, farklı öğretmenlerin puanlama cetveli kullanarak ve kullanmadan yaptıkları puanlamaların ortalamaları arasında tutarlılığı bozacak kadar farklılıklar olduğu, puanlamalar arasında geçen zamanında bu durum üzerinde etkin rol oynadığı ifade edilebilir. Bu durumda öğretmen yargısı, kanaat, kişilik vb. değişkenlerin farklı öğretmenlerin yaptıkları puanlamaları etkilediği düşünülebilir. ^SS* *&.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In this research the effect of grading scale and response key in the grading of essay type examinations and the time between grading and the effect of grading done by the same and the different teachers to the reliability were examined. For this reason, in Ereğli the town of Zonguldak 14 teachers Turkish Literature and Language in 3 primary schools (TED Karadeniz Ereğli Koleji, Cumhuriyet Lisesi, Kadri Yılmaz Endüstri Meslek Lisesi) and one university preparation course (Büyük Ereğli Dershanesi) were interviewed. Out of teachers common study, nine essay -type examination questions for the first examination of Turkish Literature and Language lesson of ninth grade students were prepared. Teachers also prepared the grading scale and response key for the questions in common. These prepared questions were practiced on 21 students, attending the ninth grade in TED Kdz.Ereğli College. First teachers graded the examination without using grading scale and response key. Then after 3 weeks, they graded the some papers again using grading scale and response key. After 1 1 weeks, the same practice was done and it was tried to find out whether there was a meaningful difference between the grading done by teachers at different times. In finding out of the relation between the grading done by different and same teachers at different and same time, Pearson Moment-Product Correlation Method was used. The correlations obtained were tested with t test. Related to the grading done by the same teachers using and/or without grading scale and to the grading done by the same teachers at different times using and/or without using grading scale and to the grading done by different teachers in the some times using and/or without using grading scale, finding out whether there was a meaningful difference or not between the given average of the grades was examined with one way variance analysis method and t test for related samples related to the grading done by different teachers in different times, finding out whether there was a meaningful differenceIV between the given average of grades was examined with two way variance analysis method. In conclusion (a) out of the comparison of the grades of essay type examinations given by the same teacher using and/or without using the grading scale and response key and (b) out of the comparison of the grades of essay type given by the same teacher at different times using and/or without using grading scale and response key, it was found out that there was a positive and high relation between the grades, there were meaningful differences between the average of grading and there was bad effect of the time passed between the grades on the consistence, (c) out of the comparison of the grades of essay type examinations given by the different teachers at the same time by using and/or without using the grading scale and response key, it was found out that although there was a high and positive relation between grading, there were meaningful differences between the average of the grades (d) out of the comparison at the grades of essay type examination given by the different teachers at different times by using and/or without using the grading scale and response key, it was found out that there was a meaningful difference between the average of the grades. According to findings, it can be explained that teachers among themselves can't give consistence grades by using and/or without using grading scale and response key and the difference between the grades and time passed between grading have a powerful effect on spoiling the consistence of the grading done by the some teacher himself, there is a difference as much as that it can spoil the consistence between the average of the grading done by the different teacher by using and/or without using the grading scale and the time passed between these grading have a powerful effect on this situation so in such situations, it can be thought that the opinion, the judgement and the personality and etc. of the teacher effect the grading done by different teachers.,o- » v ı'JS* m