Öğretmenlerin öğretim stratejileri ile öğretim yöntem ve tekniklerine ilişkin görüşleri
Opinions classroom teachers on teaching strategies and teaching methods and techniques
- Tez No: 100421
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırma ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin 4. ve 5. sınıflarda Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler derslerinde kullandıkları öğretim stratejileri ile öğretim yöntem ve tekniklere derslerde yer verme oranlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 1998- 1999 öğretim yılı Bahar dönemi ve 1999- 2000 öğretim yılı Güz ve Bahar döneminde Ankara İli Merkez İlçeleri, ilköğretim okullarında görev yapan 4. ve 5. sınıfta ders veren sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın ömeklemi tabakalanmış seçkisiz yolla belirlenmiştir. Bunun için şans yoluyla 6 ilçe belirlenmiş okul haritalarından yararlanarak bu ilçelerden ilköğretim okulları seçilmiştir. Araştırmanın verileri anket ve gözlem formlarından eide edilmiştir. 120 öğretmene anket uygulanmış, 80 öğretmene gözlem yapılmıştır. Verilerin geçerliliği uzman görüşleri ile güvenirliliği ise test- tekrar test yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; 1. Türkçe dersinde en çok kullanılan yöntemler arasında Anlatma yöntemi, soru- cevap tekniği gelmektedir. Sunuş yolu ile öğretme stratejisi kullanılmaktadır. 2. Matematik dersinde en çok kullanılan yöntemler; Anlatma yöntemi, Tartışma yöntemi, Problem Çözme yöntemi ve Soru- Cevap Tekniğidir. 3. Fen Bilgisi dersinde en çok Anlatma yöntemi ve Tartışma yöntemi gelmektedir. Soru- Cevap tekniği de en çok kullanılan teknikler arasındadır. Sunuş Yoluyla Öğretim Stratejisi kullanılmaktadır. 4. Sosyal Bilgiler dersinde en çok kullanılan yöntem ve teknikler arasında Anlatma, Tartışma ve Soru- Cevap gelmektedir. Sunuş yolu ile öğretme stratejisi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at taking opinions of the Classroom Teachers commissioned in the Ground Schools in regard to the teaching strategies and teaching methods and techniques used by them in the 4th and 5th class lesssons of Turkish Language, Mathematics, Natural Sciences and Social Sciences, and determining their rate of application of such methods and techniques in the 9aid lessons. The study covered the 4th and 5th Classroom Teachers teaching at the Ground Schools in the central towns of Ankara during the school terms of 1998-1999 Spring and 1999-2000 Autumn and Spring. The study was based on a layered random sampling. For this purpose, 6 towns were randomly selected, and then the Ground Schools in the selected towns were determined by means of using the school maps. The questionnaires and observation forms were used for data collection. Interviews took place with 120 teachers, while 80 teachers underwent observations. The validity and reliability of the data were determined with the expert opinions and the test-retest method. The results reveal as follows: 1. The LepWe. and question-answer techniques are the most commonly used techniques in the Turkish Language lesson. The strategy of teaching by presentation is used. 2. The most commonly used methods in the Mathematics lesson are explanation, discussion, problem solving and question-answer technique. 3. The explanation and discusstion methods takes the first rank among the other methods used in the Natural Sciences lesson. The strategy of teaching by presentation is used. 4. The most commonly used methods used in the Social Sciences lesson include explanation, discussion and question-answer technique. The strategy of teaching by presentation is used.