Endüstriyel kek üretiminin çevresel performansının yaşam döngüsü değerlendirmesi ile belirlenmesi
Determining the environmental performance of an industrial cake production through life cycle assessment
- Tez No: 1004232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GÜNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel kek üretim sürecinin çevresel etkileri Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, kek üretiminde çevresel etkilerin hangi süreçlerden kaynaklandığını belirlemek ve olası iyileştirme alanlarını ortaya koymaktır. LCA çalışması, ISO 14040 ve ISO 14044 standartları doğrultusunda yürütülmüş olup, sistem sınırları“beşikten kapıya”yaklaşımına göre tanımlanmıştır. Bu kapsamda hammadde tedariği, üretim süreçleri ve ambalajlama aşamaları değerlendirmeye alınmıştır. Fonksiyonel birim 1 kg kek üretimi olarak belirlenmiştir. Envanter analizi, üretim sürecinde kullanılan hammadde, enerji, su tüketimi ve oluşan emisyonları kapsamaktadır. Çevresel etki değerlendirmesi aşamasında küresel ısınma potansiyeli, fosil kaynak tüketimi, karasal ekotoksisite, arazi kullanımı ve ötrofikasyon gibi etki kategorileri incelenmiştir. Analizler, lisanslı SimaPro 10.2.0.3 PhD yazılımı kullanılarak ReCiPe 2016 Midpoint (H) metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kek üretiminde çevresel etkilerin ambalaj girdisinden ve hammadde üretiminden kaynaklandığı belirlenmiştir. Çalışma kapsamında oluşturulan senaryo analizlerine göre, hammadde ve ambalaj değişiklikleri ve enerji verimliliğine yönelik iyileştirmelerin yapılması halinde çevresel etkilerin azaltılabileceği görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulguların, endüstriyel kek üretiminden kaynaklanabilecek çevresel etkilerin nasıl azaltılabileceği ile ilgili olarak sektörel açıdan önemli girdiler sağladığı ve gıda sektöründe EPD belgelerinin alınmasında LCA analizinin de ne denli önemli olduğunu ortaya çıkardığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, analyzes the environmental impacts of the industrial cake production process using the Life Cycle Assessment (LCA) method. The aim of the study is to identify the processes causing environmental impacts in cake production and to reveal potential areas for improvement. The LCA study was conducted in accordance with ISO 14040 and ISO 14044 standards, and system boundaries were defined according to the“cradle-to-door”approach. In this context, raw material supply, production processes, and packaging stages were evaluated. The functional unit was defined as the production of 1 kg of cake. The inventory analysis covers the raw materials, energy, water consumption, and emissions generated during the production process. In the environmental impact assessment phase, impact categories such as global warming potential, fossil fuel consumption, terrestrial ecotoxicity, land use, and eutrophication were examined. Analyses were performed using the ReCiPe 2016 Midpoint (H) method with the licensed SimaPro 10.2.0.3 PhD software. According to the results obtained, it was determined that environmental impacts in cake production mainly originate from packaging inputs and from raw material production. According to the scenario analyses created within the scope of the study, it was observed that environmental impacts could be reduced by making changes in raw materials and packaging and by improving energy efficiency. It is believed that the findings of this study provide important sectoral input on how to reduce environmental impacts that may arise from industrial cake production and reveal the importance of LCA analysis in obtaining EPD (Environmental Product Declaration) documents in the food sector.