Political, ecological, and racial dimensions of steampunk in Tim Power's The Anubis Gates, Philip Reeve's Mortal Engines #1, and Sarah Raughley's The Bones of Ruin #1
Tim Powers'ın the Anubis Gates, Philip Reeve'in Mortal Engines #1 ve Sarah Raughley'nin The Bones of Ruin'da steampunk'ın siyasi, ekolojik ve ırksal boyutları
- Tez No: 1004287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, farklı dönemlere ve kültürel bağlamlara ait üç steampunk romanını incelemektedir: Tim Powers'ın The Anubis Gates (1983) adlı eseri, Philip Reeve'in Mortal Engines #1 (2001) adlı romanı ve Sarah Raughley'nin The Bones of Ruin #1 (2021) adlı yapıtı. Tez, on dokuzuncu yüzyıl Londra'sını alternatif bir tarihsel mekân olarak yeniden kurgulayan seçilmiş steampunk romanlarının, steampunk'ı teknolojik ilerlemenin nostaljik bir yüceltilmesi olarak sınıflandırmak yerine, Britanya İmparatorluğu'nun sömürgeci tahakkümünü, sınıfsal sömürüyü, ekolojik yıkımı ve ırksallaştırılmış şiddeti açığa çıkaran eleştirel bir söylem sunduğunu savunmaktadır. Yakın okuma ve karşılaştırmalı analiz yoluyla tez, her bir metnin steampunk estetiğini Britanya İmparatorluğu'nun farklı boyutlarını incelemek için nasıl kullandığını ortaya koymaktadır: The Anubis Gates'te politik boyut, Mortal Engines #1'de ekolojik boyut ve The Bones of Ruin #1'de ise ırksal boyut öne çıkmaktadır. Bu eserleri birbiriyle diyalog içinde ele alan çalışma, tür içinde kavramsal bir gelişim izlemekte ve steampunk'ın iktidar ilişkileri, sömürgecilik, sınıf hiyerarşisi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, çevresel yıkım ve ırkçılık gibi meseleleri ele alan bir kültürel eleştiri biçimi olarak işlev görebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda tez, söz konusu metinlerde temsil edildiği şekliyle steampunk'ın, imparatorluk anlatılarında sıklıkla dışlanan kadınların, beyaz olmayanların, ayrıcalıksız toplumsal grupların ve insan-dışı varlıkların deneyimlerini görünür kılan kapsayıcı bir estetik alan sunduğunu ileri sürmektedir. Böylece çalışma, steampunk çalışmalarına, türü baskın imparatorluk ve hiyerarşik yapıları doğrudan sorgulayan bir estetik olarak yeniden tanımlayarak katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines three steampunk novels from different decades and cultural contexts: The Anubis Gates (1983) by Tim Powers, Mortal Engines #1 (2001) by Philip Reeve, and The Bones of Ruin #1 (2021) by Sarah Raughley. It argues that by reimagining nineteenth-century London as an alternative historical landscape, the selected steampunk novels do not classify steampunk as a nostalgic celebration of technological progress; rather they provide a critical discourse that exposes British Empire's colonial domination, class exploitation, ecological devastation, and racialized violence. Through close reading and comparative analysis, the thesis shows how each text uses steampunk aesthetics to examine different dimensions of the British Empire: the political in The Anubis Gates, the ecological in Mortal Engines #1, and the racial in The Bones of Ruin #1. By positioning these works in conversation with each other, this thesis maps the conceptual evolution of the genre and illustrates the ways in which steampunk serves as a cultural critique that interrogates entrenched structures of expansionism, social hierarchy, gender stereotypes, human superiority, and racism. Consequently, the study argues that steampunk, as represented in these texts, functions as an inclusive aesthetic space that makes visible the experiences of women, people of color, non-elite social groups, and non-human entities often excluded from imperial narratives. In doing so, the study contributes to steampunk scholarship by redefining the genre as an aesthetic that directly challenges dominant imperial and hierarchical structures.