Radyant soğutmalı duvar ve slot difüzörlü havalandırmalı bir mahalde ısıl konforun incelenmesi
Examination of thermal comfort in a radiant cooled wall and slot diffuser ventilated room
- Tez No: 1004291
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELİM DALKILIÇ, DOÇ. DR. MUHAMMET CAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, iç yüzeylerinden beşi hidronik radyant sistemle kaplanmış ve yalnızca sol duvarı aktif olarak çalıştırılan, 1,8 m × 1,8 m taban alanına ve 2,7 m yüksekliğe sahip tam ölçekli bir test odasında ısıl konfor açısından deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Test odasının üç kenarında taban seviyesine yakın ve süpürgelik hizasında konumlandırılmış hava iletim kanalları bulunmaktadır. Oda içi sıcaklık dağılımını izlemek amacıyla farklı noktalara yerleştirilen sıcaklık sensörleri kullanılmıştır. Deney düzeneğinde, oda ortasında 100 W ısı yayan ve insanı temsil eden dummy silindir prensibiyle çalışan bir maket manken kullanılmıştır. Deney sürecinde, tek bir duvarda uygulanan radyant soğutmaya ek olarak havalandırma sistemi farklı duvarlarda konumlandırılarak çeşitli hava hızları ve panel sıcaklıkları altında iç ortam ısıl konforu incelenmiştir. Çalışma kapsamında farklı panel giriş suyu sıcaklıkları (12,9 °C, 13,9 °C ve 14,9 °C), dört farklı hava besleme konumu (SOD, ORD, SAD, UCD) ve iki farklı hava besleme hızı (5 m/s ve 10 m/s) altında PMV, operatif sıcaklık, türbülans yoğunluğu, cereyan oranı ve dikey sıcaklık farkı değerleri elde edilmiştir. Ayrıca, 12,9 °C su sıcaklığında sol duvardan 5 ve 10 m/s hızlarında gerçekleştirilen besleme koşulları xvii için sayısal analiz yapılmış ve sonuçlar deneysel verilerle doğrulanmıştır. Tüm senaryolarda PMV değerlerinin ISO 7730 standardına göre konfor sınırları içerisinde kaldığı belirlenmiştir. Yerel konfor değerlendirmesinde en iyi sonuçlar, radyant soğutmanın uygulandığı duvara bitişik havalandırma kanalı konumunda (SOD) elde edilmiştir. SOD ve ORD konumlarında PMV ve operatif sıcaklık değerleri konfor aralığında kalırken, düşük türbülans yoğunluğu ve sınırlı cereyan etkisiyle kullanıcı konforunun korunabildiği gözlemlenmiştir. SAD ve UCD konumlarında ise özellikle yüksek hava hızında (10 m/s) çalışma sıcaklıklarının azaldığı, PMV değerlerinin negatif yöne kaydığı ve cereyan oranlarının arttığı belirlenmiştir. Dikey sıcaklık farkı tüm senaryolarda düşük seviyelerde kalmış ve yüksek hava hızlarının sıcaklık tabakalaşmasını azalttığı görülmüştür. Bu çalışma, duvardan radyant soğutma ile farklı hava dağıtım konumlarının birlikte değerlendirilmesine yönelik deneysel ve sayısal sonuçlar sunarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study experimentally investigates thermal comfort in a full-scale test room (1.8 m × 1.8 m × 2.7 m) equipped with a hydronic radiant system on five interior surfaces, with only the left wall actively operated. The setup includes air delivery ducts positioned at the baseboard level on three sides. Indoor temperature distribution was monitored using strategically placed sensors, while a 100 W dummy cylinder was used to represent human heat dissipation. The research examines indoor thermal comfort under various air velocities and panel temperatures, integrating radiant cooling with different ventilation configurations. The experimental parameters included three panel inlet water temperatures (12.9 °C, 13.9 °C, and 14.9 °C), four air supply locations (SOD, ORD, SAD, UCD), and two air supply velocities (5 m/s and 10 m/s). Performance was evaluated based on PMV, operative temperature, turbulence intensity, draught rate, and vertical temperature difference. Furthermore, numerical analyses were conducted for the 12.9 °C water temperature at 5 and 10 m/s velocities from the left wall, with results validated against experimental data. The findings indicate that PMV values xix remained within the ISO 7730 comfort limits across all scenarios. The best local comfort results were achieved at the SOD position, adjacent to the radiant cooling wall. While SOD and ORD configurations maintained PMV and operative temperatures within comfort ranges with low turbulence and limited draught, the SAD and UCD positions exhibited decreased operative temperatures, negative PMV shifts, and increased draught rates, particularly at 10 m/s. Vertical temperature differences remained low in all cases, with higher air velocities further reducing stratification. This study contributes to the literature by providing comprehensive experimental and numerical data on the synergy between wall-integrated radiant cooling and diverse air distribution strategies.