Annenin kişilik örgütlenme düzeyinin annenin duygu düzenleme güçlüğü ve annenin kendilik nesnesi ihtiyaçları üzerinden çocuğun kişilik örgütlenme düzeyinini yordayıcı etkisi
The predictive effect of the mother's personality organization level on the child's personality organization level through emotion regulation difficulties and self-needs
  1. Tez No: 1004290
  2. Yazar: GÜNEŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, bir yetişkinin kişilik örgütlenme düzeyi üzerinde, o yetişkinin annesinin kişilik örgütlenme düzeyinin etkisi araştırılmakta ve bununla birlikte, çocuk ile annesinin kişilik örgütlenme düzeyleri arasındaki ilişkide annenin duygu düzenleme güçlüğü ve kendilik ihtiyaçları gibi aracı roller incelenmektedir. Araştırmada, erken dönem nesne ilişkilerindeki dinamik anne-çocuk ilişkisi geniş bir kuramsal çerçeveden faydalanılarak; gerçeği değerlendirme yetisi, savunma mekanizmaları ve kimlik difüzyonu bağlamında kişilik örgütlenme düzeyi, duygu düzenleme güçlüğü ve kendilik nesnesi ihtiyaçları gibi hususlar üzerinden ele alınmaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılarak, veriler yüz yüze anket tekniğiyle, 18-38 yaş ve üzerinde olup İstanbul'da yaşayan bireylerden elde edilmektedir. Veriler, araştırmaya gönüllü katılım sağlayan 109 anne ve 18 yaşından büyük 109 yetişkin çocuk olmak üzere toplam 218 kişiden toplanmaktadır. Araştırmada, çok değişkenli nedensel ilişkileri aynı anda test etmek ve değerlendirmek için kullanılan Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) sonucunda elde edilen bulgular,“Annenin kişilik örgütlenme düzeyinin çocuğun kişilik örgütlenme düzeyini yordadığını, bununla birlikte annenin kişilik örgütlenme düzeyi ile çocuğun kişilik örgütlenme düzeyi arasındaki ilişkide annenin kendilik ihtiyacının varlığının ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı bir rol oynadığını”göstermektedir. Bir yetişkinin sağlıklı ve bütünlüklü bir kişiliğe sahip olabilmesi için, erken dönemde ihtiyaç duyduğu tepkileri ve destekleri alabileceği, ruhsal kapasitesi yerinde ve olgun bir anneye duyduğu önemli gereksinim tüm kuramlarda açıkça ortaya konulmaktadır. Ancak bu çalışmanın sonuçları, bir yetişkinin kişilik örgütlenme düzeyinin oluşumunda annesinin kişilik örgütlenme düzeyinin, duygu düzenleme güçlüğü ve kendilik ihtiyaçları aracılığıyla yordanmasını kapsamlı bir şekilde ortaya koyarak farklılaşmaktadır. Araştırma bulguları alan yazını temelinde tartışılmakta olup, çalışmada araştırmaya yönelik sınırlılıklar, teorik literatüre ve klinik uygulamalara olası katkılar ile gelecekte yapılacak yeni araştırmalara yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of a mother's personality organization level on the personality organization level of her adult child is examined. Additionally, intermediary roles such as the mother's emotion regulation difficulties and self-needs in the relationship between the child's and the mother's personality organization levels are also investigated. The study explores the dynamic mother-child relationship in early object relations within a broad theoretical framework, addressing topics such as the ability to assess reality, defense mechanisms, and identity diffusion in relation to personality organization level, emotion regulation difficulties, and self-object needs. A quantitative research method is used in the study, and data is collected through face-to-face surveys from individuals aged 18-38 and older living in Istanbul. The data is obtained from a total of 218 participants, including 109 mothers and 109 adult children over the age of 18, who voluntarily participated in the research. The findings obtained through Structural Equation Modeling (SEM), which was used to simultaneously test and evaluate multivariate causal relationships, indicate that“the mother's personality organization level predicts the child's personality organization level. Additionally, in the relationship between the mother's personality organization level and the child's personality organization level, the presence of the mother's self-needs and difficulties in emotion regulation play a mediating role.”All theories clearly highlight the significant need for a mother with sufficient psychological capacity and maturity to provide the necessary responses and support during early childhood for an adult to develop a healthy and integrated personality. However, the results of this study differ by comprehensively demonstrating that in the formation of an adult's personality organization level, the mother's personality organization level is predicted through the mediating roles of emotion regulation difficulties and self-needs. The research findings are discussed in the context of the existing literature, and the study presents limitations, possible contributions to theoretical literature and clinical practices, as well as suggestions for future research.