Revalorızatıon of LLDPE/PP waste mıxtures by usıng organometallıc complexes
Organometali̇k kompleksler kullanilarak LLDPE/PP atik karişimlarinin yeniden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1004300
  2. Yazar: OĞUZ ALP KURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA MENCELOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, endüstriyel bir LLDPE/PP (70/30) atık karışımının mekanik geri dönüşümünü, darbe performansını artırırken işlenebilirliği ve standartlaştırılmış mekanik testlerin güvenilirliğini koruma amacıyla incelemektedir. Karışık poliolefin atık akışları genellikle düşük tokluk ve darbe özelliklerinde yüksek saçılım sergilemekte, bu durum formülasyon karşılaştırmalarını ve ürün odaklı malzeme seçimini zorlaştırmaktadır. Bu kapsamda titanyum ve zirkonyum esaslı organometalik fosfat ester kompleksleri sentezlenmiş ve 0.05–1 wt% aralığında düşük oranlarda sisteme katılmıştır. Katkılar, çözücü destekli emdirme, yüksek kesmeli termokinetik karıştırma ve enjeksiyon kalıplama yoluyla uygulanmış; böylece temel polimer kimyası değiştirilmeden ve mevcut endüstriyel ekipman korunarak etkin dağılım sağlanmıştır. Metal merkezi (Ti/Zr), alkil zincir uzunluğu (C8/C18) ve katkı oranının termal, mekanik ve morfolojik özellikler üzerindeki etkileri tek bir geri dönüşüm çevrimi içinde sistematik olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, ultra düşük katkı seviyelerinde dahi darbe dayanımında belirgin artış sağlanabildiğini, buna karşın çekme modülü, dayanım ve termal kararlılığın büyük ölçüde korunduğunu göstermiştir. 0.05 wt% oranı, düşük formülasyon karmaşıklığı ile ölçülebilir darbe iyileştirmesi sağlaması açısından temsilî bir koşul olarak belirlenmiştir. Charpy darbe testlerindeki saçılımı azaltmak amacıyla bölgeye özgü SEM kırılma analizi, yapılandırılmış bir kırılma tarama çerçevesi ile birleştirilmiş; bu yaklaşım özellikle Zresaslı sistemlerde daha tutarlı kırılma davranışı göstermiştir. Genel olarak, C18-Zr temelli formülasyonlar mekanik olarak geri dönüştürülmüş poliolefin uygulamaları için umut verici adaylar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the mechanical recycling of an industrial LLDPE/PP (70/30) waste blend with the objective of improving impact performance while preserving processability and the reliability of standardized mechanical testing. Mixed polyolefin waste streams typically exhibit limited toughness and significant scatter in impact properties, complicating formulation-level comparison and product-oriented material selection. Titanium- and zirconium-based organometallic phosphate ester complexes were synthesized and incorporated at low loadings (0.05–1 wt%) using solvent-assisted impregnation followed by high-shear thermokinetic mixing and injection molding. This industrially relevant route enabled efficient dispersion of minimal additive amounts without altering base polymer chemistry or conventional processing conditions. The effects of metal center (Ti vs. Zr), alkyl chain length (C8 vs. C18), and concentration on thermal, mechanical, and morphological behavior were systematically evaluated within a single recycling cycle.Even ultra-low additive levels improved impact resistance, while tensile stiffness, strength, and thermal stability remained largely unaffected. A loading of 0.05 wt% provided measurable impact enhancement with minimal formulation complexity. To address scatter in Charpy testing, region-resolved SEM fractography was integrated with a structured fracture-screening framework to distinguish standard notch-driven failures from process-induced heterogeneities. This approach improved data robustness and highlighted enhanced fracture consistency in selected Zr-based systems.Overall, C18-Zr formulations emerged as promising candidates for scalable mechanical recycling applications, demonstrating that low-dosage organometallic complexes combined with high-shear processing can enhance impact performance without compromising industrial practicality.