Cyberpunk film ve dizi afişlerinin postmodern grafik tasarım bağlamında incelenmesi
An analysis of cyberpunk film and series posters in the context of postmodern graphic design
- Tez No: 1004320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH DENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Cyberpunk türü, teknolojinin insan yaşamı üzerindeki etkilerini sorgulayan temalarıyla dikkat çekmekte; ileri düzey teknolojinin, bireyin bedensel ve zihinsel bütünlüğünü dönüştürdüğü kurgular aracılığıyla insan-makine ilişkisini merkezine almaktadır. Siber implantlar, yapay zeka ve dijital bilinç gibi unsurlar üzerinden; insanın kendi benliğinden uzaklaşarak ontolojik sınırlarının muğlaklaştığı anlatılar sunulmaktadır. Bu bağlamda cyberpunk estetiği, modernist yaklaşımın rasyonalite ve ilerleme odaklı anlayışına eleştirel bir perspektiften yaklaşmakta; postmodernizmin çok katmanlı, çelişkilere açık ve kesinlikten uzak düşünsel yapısıyla örtüşen bir anlatı biçimi ortaya koymaktadır. Modernizm akılcılık temelinde şekillenen bir ilerleme inancına dayanır. Grafik tasarımda bu anlayış; sade formlar, sistemli kompozisyonlar ve evrensel tipografi kullanımıyla mesajı net bir şekilde hedef kitleye iletme biçiminde yer alır. Ancak bu rasyonalist anlayış zamanla sorgulanmış, modernist ilkelerin sınırlarını eleştiren postmodern düşünce ortaya çıkmıştır. Postmodernizm, modernizmi reddetmek yerine onun devamı niteliğinde olup çoklu anlamlara, kültürel çeşitliliğe ve biçimsel özgürlüklere alan açmaktadır. Grafik tasarım alanında bu anlayış; farklı üslupların bir arada kullanıldığı, eskiyle yeninin iç içe geçtiği, zıtlıkların vurgulandığı kompozisyonlar ve ironik anlatım biçimleriyle kendini göstermektedir. Postmodern tasarımlar, mesajı tek ve kesin bir biçimde aktarmaktan ziyade, izleyiciye açık uçlu anlamlar sunmaktadır. Bu tez çalışmasında cyberpunk türüne ait film ve dizi afişlerinin postmodern grafik tasarım anlayışı çerçevesinde nasıl biçimlendiği incelenmektedir. Araştırmanın amacı bu türdeki afişlerin görsel yapıları aracılığıyla postmodern grafik tasarım ilkelerinin ne şekilde yansıtıldığını ortaya koymaktır. Bu kapsamda Blade Runner (1982), RoboCop (1987), Akira (1988), Johnny Mnemonic (1995), Ghost in the Shell (1995), The Matrix (1999) adlı altı film afişi ile Cyberpunk: Edgerunners (2022) ve Tron: Uprising (2012) adlı iki anime dizisinin afişi analiz edilmektedir. Afişler; tipografi, kompozisyon, renk kullanımı, simgesel ögeler ve estetik tercihler bakımından betimsel analiz yöntemiyle incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The cyberpunk genre draws attention with its themes that question the impact of technology on human life; it centers on the human-machine relationship through narratives in which advanced technology transforms the bodily and mental integrity of the individual. Through elements such as cybernetic implants, artificial intelligence and digital consciousness, narratives are presented in which the individual becomes distanced from their own identity and the ontological boundaries are blurred. In this context, the cyberpunk aesthetic adopts a critical perspective toward the rationality and progress-oriented understanding of the modernist approach; it presents a narrative form that aligns with the postmodern structure of thought, which is multi-layered, open to contradictions and distanced from certainty. Modernism is based on a belief in progress shaped by rationality. In graphic design, this understanding is reflected in clear forms, systematic compositions and the use of universal typography to convey the message clearly to the target audience. However, this rationalist understanding has gradually been questioned, and postmodern thought emerged as a reaction that critiques the boundaries of modernist principles. Postmodernism, rather than rejecting modernism, acts as its continuation and opens space for multiple meanings, cultural diversity and formal freedoms. In the field of graphic design, this understanding manifests itself in designs where different styles are used together, the old and the new are intertwined, oppositions are emphasized in the compositions and ironic expression is employed. Postmodern designs, rather than conveying the message in a single and definite way, offer open-ended meanings to the audience. This thesis examines how film and television posters from the cyberpunk genre are shaped within the framework of postmodern graphic design principles. The aim of the study is to reveal how postmodern graphic design principles are reflected through the visual structures of these posters. Within this scope, six film posters: Blade Runner (1982), RoboCop (1987), Akira (1988), Johnny Mnemonic (1995), Ghost in the Shell (1995), The Matrix (1999) and two anime series posters: Cyberpunk: Edgerunners (2022) and Tron: Uprising (2012) are analyzed. The posters are examined using the descriptive analysis method in terms of typography, composition, color usage, symbolic elements and aesthetic preferences.