'Blade Runner ve Snowpiercer' örnekleri üzerinden; distopik filmlerde mekan tasarımının hikaye anlatımına olan etkisi
'Blade Runner' and 'Snowpiercer' as examples: The influence of spatial design on storytelling in dystopian cinema
- Tez No: 947536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KURTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sinema, içerisinde pek çok farklı alana sahipliği yapabilen, farklı sanat dallarından kendi bünyesinde oluşturduğu hibrit modeli kullanarak benzer konuları olabildiğince çeşitli ve farklı şekillerde anlatabilen kompleks bir sanat türüdür. İçerisindeki temaların anlatıları sinemada bir araya gelmelerine rağmen çok büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Sinema günümüzde popüler kültür ve günlük eğlence açısından oldukça geniş kitlelerce büyük bir yere ve öneme sahiptir. Film türleri ve özellikle de autör yönetmenler kendi aralarında anlatı ve filmi oluşturan müzik, mekan tasarımı, sinematografi ya da görsel yapı itibari ile birbirlerinden farklılaşmaktadır. Tezde Bilim Kurgu sinemasının bir alt türü olan distopik yapıya uygun olarak Blade Runner ile Blade Runner 2049, Snowpiercer filmleri ile Snowpiercer dizisi seçilerek mekan tasarımı ve hikaye arasındaki ilişki incelenmiş ve distopik filmlerdeki mekan tasarımının senaryoyu etkileyiş biçimi ele alınmıştır. Tezde Blade Runner, Blade Runner 2049 ve Snowpiercer filmleri incelenerek, distopik hikayelerde ve cyberpunk alt türünde mekan tasarımının hikaye anlatımına ne kadar etki yaptığı ve hikaye anlatısındaki rollerin önemi belirlenerek örnekler üzerinden göstergebilimsel çözümlemeler yapılmıştır. Tez nitel araştırma yöntemine dayanmakta olup film çözümlemesi ve görsel içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Örnek olarak belirlenen filmler, hem mimari tasarım hem de anlatı içindeki göstergebilimsel işlevleri bağlamında ele alınmıştır. Mekânlar, görsel estetikten öte, karakterlerin psikolojik durumlarını ve içinde bulundukları toplumsal yapıyı yansıtan yapılar olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema is a complex art form that can host many different areas and can tell similar subjects in as many different ways as possible using the hybrid model it creates from different branches of art. Although the narratives of the themes within it come together in cinema, they can show great differences. Cinema has a great place and importance for a wide audience in terms of popular culture and daily entertainment today. Film genres and especially auteurs differ from each other in terms of the music, spatial design, cinematography or visual structure that forms the narrative and film. In the thesis, Blade Runner and Blade Runner 2049, Snowpiercer films and Snowpiercer series were selected in accordance with the dystopian structure, which is a subgenre of Science Fiction cinema, and the relationship between spatial design and story were examined and the way spatial design in dystopian films affects the scenario was discussed. By analyzing Blade Runner, Blade Runner 2049, and the Snowpiercer films, how much set design affects storytelling in dystopian stories and in the cyberpunk sub-genre, and the importance of the roles in the story narrative were determined and shown through examples using semiotic analysis. The thesis is based on the qualitative research method and uses film analysis and visual content analysis techniques. The films selected as examples were discussed in the context of both architectural design and their semiotic functions within the narrative. Spaces were evaluated as structures that reflect not only visual aesthetics but also the psychological states of the characters and the social structure they are in.