Japon canlandırma sinemasında Cyberpunk: Ghost in the Shell ve Akira örnekleri
Cyberpunk in Japanese animation cinema: Ghost in the Shell and Akira examples
  1. Tez No: 867605
  2. Yazar: POLİN HİRA TUTUK
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT AKDENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geçmişten günümüze teknoloji devamlı bir değişim ve gelişim içerisindedir. Bu değişim ve gelişim her zaman sanata da yansımıştır. Son yıllarda da gelişen teknoloji ile sanatı ayrı düşünmek neredeyse olanaksız hale gelmiştir. Sinema birçok görsel ve işitsel sanat dalının bir arada kullanılabildiği bir hikaye anlatma biçimidir. Bu sebeple de 1895 yılında bilinen ilk örneği ile birlikte, o günden bugüne bireylerin ve toplumların yaşamı konusunda büyük bir etkiye sahip bir iletişim aracı olmuştur. Günümüzde sinemalarda, bilgisayar oyunlarında sıkça karşımıza çıkan ve popüler kültürün bir öğesi haline gelmiş olan cyberpunk, bilim kurgu edebiyatının alt türü olarak tanımlanan retro-fütüristik bir distopya olarak tanımlanır.“Ghost in the Shell'' ve ”Akira'' film örnekleri 2000 yılı öncesi yapılmış filmler olmasına rağmen birçok yönden günümüzle ilişkilendirilebilmeleri mümkündür. Bu tezde, sinema sektörünün kitleleri en çok etkileyen alanlardan biri olan Japon canlandırma sinemasında, bilim kurgu türünün en önemli temsilcilerinden olan“Ghost in the Shell'' ve ”Akira'' film örneklerinde cyberpunk (siberpunk) teması incelenmeye çalışılacaktır. Bununla beraber, iki filmin karşılaştırmalı olarak sanata ve sosyo kültürel bağlamda bireye ve topluma olan etkisi irdelenmeye çalışılacaktır. Araştırmamın, teknolojinin ilerlemesi ile günümüz toplumlarını inceleyen ve Japon canlandırma sinemasında cyberpunk, transhümanizm, alanlarında çalışan araştırmacı, sanatçı ve ilgililere kaynak olması ve literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bu araştırmada literatür taraması tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to the present, technology has been in constant change and development. The change and development has always been reflected in art all around the ages. In recent years, along with the advancing technology, it has become almost impossible to separate art. Cinema is a form of storytelling in which many art form can be used together. Therefore, the first known example of the cinema in 1895, it has been a powerful means of communication that has had a significant impact on the lives of person and societies. Today, The term cyberpunk is a style frequently seen in movies and video games and now a part of popular culture, is known as a type of science fiction. Also, it is defined as a retro-futuristic dystopia categorized as a subgenre of science fiction literature. Although, the film examples“Ghost In The Shell'' and ”Akira'' were made before 2000 but they can relate to many aspects of the present day. In this thesis, there will be an examination of the“Ghost In The Shell' and ”Akira'' film examples in the cyberpunk theme which are among the most important representatives of the science fiction genre in Japanese animation cinema and highly influential in today's society. Additionally, the comparative impact of these two films on art and their socio-cultural significance for person and society will be explored. The aim of this research is to help as a resource and contribute to the literature for researchers, artists, and enthusiasts working in the fields of technology's progression and the examination of modern societies, cyberpunk, transhumanism within Japanese animation cinema. The literature review technique has been used in this study.