İç Anadolu Bölgesi peri masalları üzerine yapılan akademik çalışmaların çeşitli açılardan değerlendirilmesi
The analysis of academic studies on fairy tales from the Central Anatolia Region from various perspectives
  1. Tez No: 1004345
  2. Yazar: ÇAĞLA DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İç Anadolu Bölgesine ait 20 masal ve varyantını yapısal ve psikolojik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temelinde Tarihi-Coğrafi Fin Metodu ve Propp Metodu yer alarak masal metinleri bu iki kurama göre sınıflandırılıp çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda tek bir masalda tüm işlevlerin bulunmadığı ancak masal metinleri tamamiyle ele alındığında tüm işlevlerin masallarda yer aldığı sonucuna varılmıştır. Bu durum masalların bireysel ve kültürel farklılıklar taşıdığı ve bu nedenle evrensel kuram ile örtüşmediği şeklinde açıklanabilir. Psikolojik açıdan ise Monomit ve Arketip Kuramları ışığında metinler incelenerek kahramanların yolculukları sırasında geçirdiği psikolojik değişimler ve kolektif bilinçdışının ortaya çıkardığı simge ve figürlerin sembolik anlamları incelenerek çalışma sonlandırılmıştır. Sonuç olarak incelenen masal metinlerinin kuramlar ile büyük ölçüde örtüştüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine 20 folktales and their variants from the Central Anatolia Region structurally and psychologically. Based on the Historical-Geographical Finnish Method and Propp's Method, the folktale texts have been classified and analyzed according to these two theories. The findings reveal that while not all functions are present in a single fairy tale, when fairy tale texts are considered as a whole, all functions are present in fairy tales. This situation can be explained by the fact that fairy tales carry individual and cultural differences and therefore do not coincide with universal theory. From a psychological perspective, the texts were examined in light of the Monomyth and Archetype Theories, and the study was concluded by examining the psychological changes undergone by the heroes during their journeys and the symbolic meanings of the symbols and figures revealed by the collective unconscious. As a result, it was concluded that the fairy tale texts examined largely corresponded with the theories.