Romantik Ghosting Ölçeğinin Türkçe uyarlama çalışması
Turkish adaptation of the Romantic Ghosting Scale
  1. Tez No: 1004352
  2. Yazar: CEYDA GÜVEN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Romantik Ghosting Ölçeği'nin Türkçe uyarlaması yapılmış ve geçerlik–güvenirlik analizleri tamamlanmıştır. Bununla birlikte ölçek puanlarının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Son aşamada ise, romantik ghosting alt boyutları (saldırganlık, mağduriyet, duygusal etki) ile romantik ilişkilerde öz-yeterlik arasındaki ilişkilerde anksiyetenin aracılık rolü test edilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline dayanarak gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 18-48 yaş aralığındaki 368 kadın ve 139 erkek olmak üzere 507 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Romantik Ghosting Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS21)'nin anksiyete değişkeni, Romantik İlişkide Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Romantik İlişkide Öz Yeterlilik Ölçeği ve Yakınlık Korkusu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS SPSS 25.0 ve AMOS 24.0 aracılığıyla analiz edilmiştir. Demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzey, romantik ilişki durumu, mobil flört uygulama kullanımı, mevcut partnerle tanışma şekli) açısından grupların arasında bulunan farklılıkların incelenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), değişkenlerin arasında bulunan ilişkilerin incelenmesinde ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ghosting davranışının sosyoekonomik düzeye göre farklılaşmadığı ancak cinsiyet açısından değerlendirildiğinde erkeklerin mağduriyete uğrama oranlarının kadınlara göre daha fazla olduğuna, kadınların erkeklere oranla ghosting deneyimlerinden duygusal olarak daha fazla etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Ghosting'in anksiyete, romantik ilişkide mükemmeliyetçilik ve yakınlık korkusu arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler saptanmış; bu üç değişkenin de ghosting davranışını anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak ghostingin özyeterlilik ile arasında negatif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca vi aracılık analizleri, ghosting davranışının romantik ilişkilerde öz-yeterlik üzerindeki etkisinde anksiyetenin anlamlı bir aracılık rolü olduğunu göstermiştir. Saldırganlık ve mağduriyet boyutlarında kısmi aracılık, duygusal etki boyutunda ise tam aracılık saptanmıştır. Araştırma sonuçları, ghostingin tanınması, önlenmesi ve müdahalesine yönelik koruyucu ve önleyici ruh sağlığı hizmetleri açısından önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Romantic Ghosting Scale was adapted into Turkish, and its validity and reliability analyses were completed. In addition, differences in scale scores across demographic variables were examined. In the final stage, the mediating role of anxiety in the relationships between the subdimensions of romantic ghosting (aggression, victimization, and emotional impact) and self-efficacy in romantic relationships was tested. The study was conducted using a correlational survey design, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 507 participants (368 women and 139 men) aged between 18 and 48, who were selected through random sampling. Data were collected using the Personal Information Form, the Romantic Ghosting Scale, the anxiety subscale of the Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), the Romantic Relationship Perfectionism Scale, the Romantic Relationship Self-Efficacy Scale, and the Fear of Intimacy Scale. The data were analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 24.0. One-way analysis of variance (ANOVA) was employed to examine group differences across demographic variables (gender, age, educational level, socioeconomic status, romantic relationship status, mobile dating application use, and the way participants met their current partner), while Pearson correlation analysis was used to examine the relationships among the variables. The results indicated that ghosting behavior did not differ according to socioeconomic status; however, when examined in terms of gender, men reported higher levels of victimization than women, whereas women were found to be more emotionally affected by ghosting experiences compared to men. Significant positive relationships were identified between ghosting and anxiety, romantic relationship perfectionism, and fear of intimacy, and these three variables were found to viii significantly predict ghosting. In addition, a significant negative relationship was found between ghosting and self-efficacy. Furthermore, mediation analyses revealed that anxiety played a significant mediating role in the effect of ghosting behavior on self-efficacy in romantic relationships. Partial mediation was observed for the aggression and victimization dimensions, whereas full mediation was identified for the emotional impact dimension. Overall, the findings of the study provide important contributions to preventive and protective mental health services aimed at the recognition, prevention, and intervention of ghosting. The research results offer significant contributions to preventive and preventive mental health services regarding ghosting, backup, and intervention.