Mobil sağlık uygulamalarının kullanıcı deneyimine etkisinin incelenmesi ve bir arayüz tasarımı örneği
Examining the effect of mobile health applications on user experience and an interface design example
- Tez No: 1004379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMİNE REFİKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Günden güne gelişen ve yenilenen teknolojik imkanlar sayesinde mobil uygulamalar kişilerin bir eşlikçisi haline gelmiştir. Günlük kullanımda etkili yararlar sunan mobil uygulamalar özellikle sağlık alanında yeni imkânlara alan açmıştır. Bu imkânlar dahilinde literatürde uygulamaların denetimini ve mukayesesini sağlayacak araştırma açıklığı oluşmuştur. Özellikle sağlık alanında geleneksel yöntemlerin dışında teknolojinin getirdiği yeni yöntemler hem hastalar hem de doktorlar için birçok kolaylık sağlamaktadır. Mobil sağlık uygulamaları bahsi geçen kolaylıkları sunmayı hedefleyen uygulama çeşitlerinden biridir. Sağlık hizmetlerine erişimi iyileştirmek, verimliliği artırmak gibi konularda mobil sağlık uygulamalarının birçok faydası görülmektedir. Dünyada pek çok mobil sağlık uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar beslenme, spor, ilaç takibi gibi konularda kullanıcılara hizmet sunmaktadır. Ülkemizde de dünyada olduğu gibi mobil sağlık alanında birçok uygulama mevcuttur. Uygulamalar sağlık takibinin yanı sıra hastanelerden randevu alabilme imkanını da sunmaktadır. Bu çalışmada birçok kategorisi bulunan mobil uygulamalar ve kullanıcı deneyimi çerçevesinde Sağlık Bakanlığı'na ait e-Nabız ve MHRS mobil sağlık uygulamalarının incelenmesi hedeflenmiştir. Konu ile ilgili öncelikle mobil uygulama tasarlama ve kullanıcı deneyimini açıklama üzere literatür taraması yapılmış, bir sonraki aşamada ülkemizde bu mobil sağlık uygulamalarını kullanan 411 katılımcıya anket uygulanarak memnuniyeti denetleyecek sorular sorulmuştur. Anketin sonuçlarına göre mobil uygulamaların kullanıcılar tarafından genel kabul gördüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the continuous development and renewal of technological opportunities, mobile applications have become companions in individuals' lives. Mobile applications that offer effective benefits in daily use have created new opportunities, especially in the field of health. Within the scope of these opportunities, a research gap has emerged in the literature that allows the evaluation and comparison of applications. Particularly in the field of health, new methods brought by technology beyond traditional approaches provide many conveniences for both patients and physicians. Mobile health applications are one of the types of applications that aim to offer these conveniences. Many benefits of mobile health applications are observed in terms of improving access to healthcare services and increasing efficiency. There are many mobile health applications worldwide. These applications provide services to users in areas such as nutrition, sports, and medication tracking. In Türkiye, as in the world, many applications exist in the field of mobile health. In addition to health monitoring, the applications also offer the opportunity to make hospital appointments. In this study, within the framework of mobile applications with various categories and user experience, it is aimed to examine the e-Nabız and MHRS mobile health applications belonging to the Ministry of Health. Regarding the subject, first, a literature review was conducted on mobile application design and user experience, and in the next stage, a survey was administered to 411 participants in Türkiye who use these mobile health applications, and questions were asked to evaluate satisfaction.