Psöriazis hastalarında subklinik entezitin ultrasonografik modifiye MASEİ skoru ile değerlendirilmesi ve sağlıklı yetişkinlerle karşılaştırılması
Evaluation of subclinical enthesitis in patients with psoriasis using ultrasonographic modified MASEI score and comparison with healthy adults
  1. Tez No: 1004393
  2. Yazar: EDA MAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENDER TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Psöriatik artrit, psöriazis hastalarının yaklaşık üçte birini etkileyen ve önemli morbiditeye yol açabilen kronik inflamatuvar bir artrit türüdür. Entezit ise psöriatik artritin de içinde yer aldığı spondiloartritlerin birincil lezyonu olarak kabul edilmektedir. Entezitin klinik olarak asemptomatik seyredebilmesi, subklinik entezal tutulumun erken dönemde saptanmasını güçleştirmekte olup, bu durum ultrasonografinin önemini artırmaktadır. Amaç:Bu çalışmanın amacı, klinik olarak psöriatik artrit bulgusu olmayan psöriazis hastalarında subklinik entezitin ultrasonografi ile Modifiye Madrid Sonografik Entezit İndeksi (MASEI) kullanılarak değerlendirilmesi ve elde edilen bulguların sağlıklı yetişkinlerle karşılaştırılmasıdır. İkincil olarak, Modifiye MASEI skoru ile demografik, klinik ve laboratuvar parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya,Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Kliniğinde tanılı ve takipli klinik psöriatik artrit bulgusu olmayan plak psöriazis tanılı erişkin hastalar ile sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri, hastalık süresi, tedavi profili, sigara kullanımı, aile öyküsü, PASI skorları ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri kaydedildi. Tüm katılımcılarda periferik entezler ultrasonografi ile değerlendirilerek Modifiye MASEI skoru hesaplandı ve gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Psöriazis grubunda Modifiye MASEI skorunun sağlıklı kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. Entezal tutulumun en sık ve anlamlı olarak izlendiği bölgeler Patellar Proksimal tendon ve Plantar Fasya entezleri idi. Modifiye MASEI skoru ile yaş, CRP düzeyi ve sigara tüketim miktarı arasında pozitif ilişki saptanırken; cinsiyet, vücut kitle indeksi, hastalık süresi ve aile öyküsü ile anlamlı bir ilişki izlenmedi. PASI ile Modifiye MASEI arasında negatif yönde bir ilişki saptandı. Sonuç: Bu çalışmada, klinik psöriatik artrit bulgusu olmayan psöriazis hastalarında subklinik entezitin ultrasonografi ile saptanabildiği gösterildi. Modifiye MASEI skorunun psöriazis hastalarında erken entezal tutulumun değerlendirilmesinde kullanılabilir ve ayırt edici bir yöntem olduğu ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Background:Psoriatic arthritis is a chronic inflammatory arthritis affecting approximately one-third of patients with psoriasis and is associated with significant morbidity. Enthesitis is considered the primary lesion of spondyloarthritides, including psoriatic arthritis. Since enthesitis may remain clinically asymptomatic, early detection of subclinical entheseal involvement is challenging, highlighting the importance of ultrasonography. Objective:The aim of this study was to evaluate subclinical enthesitis in patients with psoriasis without clinical signs of psoriatic arthritis using ultrasonography and The Modified Madrid Sonographic Enthesitis Index (MASEI), and to compare the findings with those of healthy adults. Secondarily, the relationship between the modified MASEI score and demographic, clinical, and laboratory parameters was investigated. Materials and Methods: The study included adult patients with chronic plaque psoriasis, diagnosed and followed at the Dermatology Clinic of Akdeniz University Hospital, who had no clinical evidence of psoriatic arthritis, along with a healthy control group. Demographic characteristics, disease duration, treatment profile, smoking status, family history, Psoriasis Area and Severity Index (PASI) scores, and C-reactive protein (CRP) levels were recorded. Peripheral entheses were evaluated using ultrasonography, and The Modified MASEI score was calculated for all participants. Comparisons between groups were performed. Results:The Modified MASEI score was significantly higher in the psoriasis group compared with the healthy control group. The most frequent and significant entheseal involvement was observed at the Proximal Patellar tendon and Plantar Fascia. Positive associations were found between the The Modified MASEI score and age, CRP levels, and smoking amount, whereas no significant associations were observed with sex, body mass index, disease duration, or family history. A negative relationship was identified between PASI and The Modified MASEI scores. Conclusion: This study demonstrates that subclinical enthesitis can be reliably detected by ultrasonography in patients with psoriasis without clinical signs of Psoriatic Arthritis. The Modified MASEI score may be a useful tool for the assessment of early entheseal involvement in patients with Psoriasis