Öğretmenlerin Bilgi Güvenliği Farkındalık Düzeylerinin Tespiti ve Film Kesitleriyle Oluşturulan Etkileşimli Eğitsel Videoların Farkındalığa Etkisi
Determination of Information Security Awareness Levels of Teachers and the Effect of Interactive Educational Videos Created with Film Clips on Awareness
  1. Tez No: 1004392
  2. Yazar: HAMZA FATİH SAPANCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KANBUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) ve internetin yaygınlaşmasıyla 21. yüzyılda teknoloji insan hayatını önemli ölçüde etkilemiş ve bilgi teknolojileri sürekli bir gelişim göstermiştir. Bu gelişmelere paralel olarak kötü niyetli kişilerin bilgileri ele geçirme yöntemlerinde meydana gelen artışla birlikte bilgiyi korumak oldukça güç hale gelmiştir. Bunun sonucunda bilgi güvenliğine yönelik risk ve tehditleri ortaya koyarak insanların farkındalık düzeylerinin tespitinin sağlanması önem arz etmektedir. Bu bağlamda toplumda bilinçli bireylerin yetiştirilmesinde aileden sonra gelen öğretmenlerin bilgi güvenliği konusunda farkındalık seviyelerini tespit etmek ve öğretmenlerin bilgi güvenlik farkındalık seviyelerini artırmak bu çalışmanın amacıdır. Bu amaç doğrultusunda ortaya konulan araştırma soruları, nicel ve nitel araştırmalarının birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırması kullanılarak cevap aranmıştır. Araştırma örneklemini Amasya'da görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. 394 öğretmene bilgi güvenliği farkındalık ölçeği uygulanarak farkındalık düzeyleri tespit edilmiştir. Farkındalık düzeylerinin tespiti ile aynı zamanda ihtiyaç analizi yapılmış, eğitim içerikleri belirlenmiştir. Eğitim içerikleri film kesitleri kullanılarak zenginleştirilmiştir. Bilgi güvenliği farkındalık düzeyi eğitiminin etkililiğini ölçmek amacıyla deneysel yöntemlerden tek grup öntest-sontest desen kullanılmıştır. Tek grup öntest-sontest deney deseni ile deneklerin bilgi güvenliği farkındalık düzeyleri bağımlı değişkene ilişkin öntest ile ölçümleri sağlanmış, eğitim sonrası deneklere aynı ölçüm aracılığıyla sontest uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda, eğitim içeriği hakkında öğretmenlerden yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veri toplanmıştır. Farkındalık eğitimi öncesi elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin bilgi v güvenliği farkındalık düzeylerinin yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Farkındalık üzerinde, cinsiyetin, bilgi güvenliği farkındalık eğitimi alma durumunun ve branşın etkisi belirlenmiştir. Uygulanan farkındalık eğitimi sonrası ise öğretmenlerin farkındalık düzeylerinin anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir. Eğitim içeriğinde kullanılan film kesitlerin öğrenmede etkili olduğu, eğitimde kullanımı noktasında olumlu geri bildirimler alınmıştır. Sonuç olarak öğretmenlerin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin artırılması gerektiği, olası tehditlere karşı farkında olmaları geleceğin bilinçli bireylerinin yetişmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
With the spread of Information and Communication Technologies (ICT) and the internet, technology has significantly affected human life in the 21st century and information technologies have shown continuous development. Parallel to these developments, it has become very difficult to protect information with the increase in the methods of obtaining information from malicious people. As a result, it is important to determine the awareness levels of people by revealing the risks and threats to information security. In this context, this study aims to determine the level of awareness of teachers who come after the family in raising conscious individuals in society and to increase the level of information security awareness of teachers. For this purpose, answers were sought by using mixed method research, in which both quantitative and qualitative research was used together with the research questions put forward. The research sample consists of teachers in Amasya. Awareness levels were determined by applying the information security awareness scale to 394 teachers. At the same time as the awareness levels were determined, a needs analysis was made, and the training contents were determined. The educational content is enriched by using movie sections. To measure the effectiveness of information security awareness level training, a single group pretest-posttest design was used from the experimental methods. With the single group pretest-posttest experimental design, the information security awareness levels of the subjects were measured with the pretest regarding the dependent variable, and the posttest was applied to the subjects through the same measurement after the training. In the qualitative aspect of the research, data were collected from the teachers about the content of the education with a semi-structured interview form. vii According to the results obtained, it was determined that the information security awareness levels of the teachers were not sufficient. The effects of gender, information security awareness training, and the branch were determined on awareness. It was determined that the awareness levels of the teachers increased significantly after the awareness training was applied to teachers. Positive feedback has been received about the use of the movie clips used in the training content in learning and their use in education. As a result, it is important for teachers to increase their awareness of information security and to be aware of possible threats in terms of raising conscious individuals of the future.