Küçük hücrelı̇ dışı akcı̇ğer kanserlerı̇nde PD-L1 ekspresyon derecesı̇ ve beyı̇n metastazının BT tabanlı texture analı̇zı̇ ı̇le öngörülmesı̇
Prediction of PD-L1 expression level and brain metastasis using CT-based texture analysis in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 955140
  2. Yazar: YASİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÇİLEDAĞ, PROF. DR. MUTLU DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanılı hastalarda, PD-L1 ekspresyon düzeyinin ve beyin metastazı varlığının bilgisayarlı tomografi (BT) temelli radyomik analiz ile öngörülebilirliğini araştırmaktır. PD-L1 ekspresyonu %1 ve %50 eşik değerlerine göre ayrı ayrı değerlendirilmiş, beyin metastazı açısından ise risk tahmini yapılabilecek radyomik modeller geliştirilmiştir. Gereç ve Yöntem Çalışma retrospektif olarak tasarlanmış olup, PD-L1 ekspresyon düzeyi belirlenmiş ve kontrastlı toraks BT görüntüleri mevcut olan toplam 79 KHDAK hastası analiz edilmiştir. BT görüntüleri LifeX 7.7.0 yazılımı ile işlenmiş, segmentasyonlar iki radyolog tarafından gerçekleştirilmiş ve intra-/inter-gözlem güvenilirliği sınıf içi korelasyon katsayısı ile doğrulanmıştır. Radyomik özellikler morfolojik, histogram, yoğunluk temelli ve gri seviye matrisi tabanlı kategorilerde hesaplanmıştır. PD-L1 ekspresyonu
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to investigate the predictability of PD-L1 expression level and the presence of brain metastasis using computed tomography (CT)-based radiomic analysis in patients diagnosed with non-small cell lung cancer (NSCLC). PD-L1 expression was evaluated separately based on the 1% and 50% cut-off values, and radiomic models were developed to estimate the risk of brain metastasis. Materials and Methods This study was designed retrospectively and included a total of 79 NSCLC patients for whom PD-L1 expression levels had been determined and contrast enhanced thoracic CT images were available. CT images were processed using LifeX 7.7.0 software. Segmentations were performed by two radiologists, and intra-/inter observer reliability was confirmed using the intraclass correlation coefficient (ICC). Radiomic features were calculated in morphological, histogram, intensity-based, and gray-level matrix-based categories. PD-L1 expression was categorized as