Çocuk diş hekimliğinde Hall tekniği kullanılarak tedavi edilmiş dişlerin radyografik görüntülerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Radiographic evaluation of primary molars treated with the hall technique: A retrospective study
  1. Tez No: 1004477
  2. Yazar: MARYAM NEZHAT ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN ALTUN, PROF. DR. GÜNSELİ GÜVEN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, 3–9 yaş aralığındaki çocuk hastalarda süt azı dişlerinde görülen çürük lezyonlarının tedavisinde Hall Tekniği'nin (HT) radyografik başarısını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Geleneksel dental tedavilerin küçük yaştaki çocuklarda oluşturduğu kaygı ve kooperasyon güçlüğü nedeniyle, modern çocuk diş hekimliği minimal invaziv ve çocuk dostu yöntemleri tercih etmektedir. Hall Tekniği, lokal anestezi ve çürük temizliği gerektirmeden paslanmaz çelik kuronların doğrudan dişe yerleştirilmesini esas alarak bu ihtiyaca biyolojik ve pratik bir yanıt sunmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamında, Ocak 2019 – Haziran 2023 tarihleri arasında Boğaziçi Diş Polikliniği'ne başvuran 100 çocuk hastaya ait 151 süt azı dişi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu dişlere HT uygulanmış ve radyografik kontroller 6, 12 ve 24. aylarda gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmede kök rezorpsiyonu, interdental kemik kaybı, periodontal ligament (PDL) genişliği ve fizyolojik diş düşme zamanlaması esas alınmıştır. Tüm radyografik görüntüler aynı cihazla alınmış, değerlendirmeler tek bir hekim tarafından yapılmış ve istatistiksel analizler SPSS 22 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre, kök rezorpsiyonu oranı 6. ayda %1,3 iken, 24. ayda bu oran %6,6'ya yükselmiştir. İnterdental kemik kaybı ise aynı sürede %0,7'den %11,9'a artış göstermiştir. Ancak bu artışlar büyük oranda fizyolojik sınırlar içinde kalmış ve klinik olarak anlamlı komplikasyonlar oluşturmamıştır. Dikkat çekici olarak, hiçbir takip döneminde periodontal ligament genişliği gözlenmemiştir; bu durum HT çevre dokular açısından biyolojik olarak güvenli olduğunu desteklemektedir. Sonuç: Cinsiyet, yaş grubu ve diş numarasına göre yapılan alt grup analizlerinde bazı istatistiksel farklar gözlemlense de genel başarıyı etkileyecek ölçüde belirgin bir ayrım saptanmamıştır. Bu durum, HT'nin hem kız hem erkek çocuklarda, farklı yaş gruplarında ve süt azı dişlerinin anatomik çeşitliliğinde benzer etkinlikle uygulanabileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Hall Tekniğinin radyografik takip sürecinde gösterdiği yüksek başarı, minimal invaziv yapısı, uygulama kolaylığı ve çocuk hasta uyumu açısından sağladığı avantajlarla birleştiğinde, süt dişlerinde çürük tedavisi için etkili ve güvenilir bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle HT'nin düşük maliyeti, kısa işlem süresi ve anestezi gerektirmemesi gibi avantajları göz önünde bulundurulduğunda, bu teknik halk sağlığı açısından da önemli katkılar sunmaktadır. Çalışma sonuçları, HT'nin orta vadede biyolojik uyumu ve tedavi başarısını destekleyen literatürle uyumlu olduğunu bir kez daha doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the radiographic success of the Hall Technique (HT) in the treatment of carious lesions in primary molars of pediatric patients aged 3-10 years. Traditional dental treatments often pose challenges due to anxiety and limited cooperation in younger children, leading modern pediatric dentistry to favor minimally invasive and child-friendly approaches. The Hall Technique offers a biological and practical solution to this need by applying stainless steel crowns directly to the tooth without requiring local anesthesia or caries removal. Materials and Methods: Within the scope of this retrospective study, 151 primary molars from 100 pediatric patients who visited Boğaziçi Dental Clinic between January 2019 and June 2023 were evaluated. These teeth were treated using the HT and followed up radiographically at 6, 12, and 24 months. The evaluation criteria included root resorption, interdental bone loss, periodontal ligament (PDL) widening, and deviations in physiological exfoliation timing. All radiographic images were obtained using the same device, interpreted by a single clinician, and analyzed statistically using SPSS 22 software. Results: The findings indicated that the root resorption rate increased from 1.3% at 6 months to 6.6% at 24 months. Interdental bone loss similarly rose from 0.7% to 11.9% within the same timeframe. However, these increases largely remained within physiological limits and did not result in clinically significant complications. Notably, no instances of PDL widening were observed during any follow-up period, supporting the biological safety of the HT on surrounding tissues. Conclusion: Although some statistical differences were observed in subgroups based on gender, age group, and tooth number, these did not significantly affect the overall success of the treatment. This suggests that HT can be effectively applied across different patient demographics and anatomical variations in primary molars. In conclusion, the Hall Technique demonstrated high radiographic success during the follow-up period, and its minimally invasive nature, ease of application, and compatibility with pediatric patient cooperation position it as a reliable method for caries management in primary teeth. Furthermore, considering its low cost, brief procedure time, and no need for anesthesia, HT presents substantial advantages for public health interventions. The findings of this study align with existing literature and reaffirm the medium-term biological compatibility and clinical effectiveness of the Hall Technique.