“lifli polimer kumaşların, moment aktaran betonarme çerçevelerin deprem performansına etkisinin incelenmesi”
Investigation of the effect of fiber reinforced polymer fabrics on the seismic performance of moment-resisting reinforced concrete frames.
- Tez No: 1004488
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Riskli Yapılar ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
Özet
2023 Kahramanmaraş depremleri, ülkemizde depremin yıkıcı etkilerinin derinden hissedildiği önemli bir afet olarak tarihe geçmiştir. Bu depremler, depreme dayanıklı yapı tasarımı ve üretiminin hayati önemini bir kez daha ortaya koyarken, deprem sonrası mevcut yapı stokunun güçlendirilmesinin de en az yeni yapı tasarımı kadar kritik bir konu olduğunu göstermiştir. Depremden hasar almış yapıların güçlendirilmesi ve barınma ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple, son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılan lifli polimer kumaşlar, hızlı ve pratik bir güçlendirme yöntemi sunmaları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak lifli polimer kumaşların yapıların hangi bölgelerinde ve hangi konfigürasyonlarda uygulanmasının daha verimli olacağının araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, mevcut betonarme çerçeve yapıların lifli polimer kumaşlar ile güçlendirilmesinin deprem performansına etkisini incelemektir. Bu çalışma kapsamında gerçekleştirilen tüm tasarım ve analiz çözümlerinde betonarme çerçeve sistemlerin lineer olmayan dinamik analizini yapabilen Seismostruct isimli bilgisayar programı kullanılmıştır. Çalışmada, karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kumaşlar, mevcut betonarme binalara uygulanılarak, CFRP malzemesinin doğru ve etkili bir şekilde kullanılmasına yönelik sayısal sonuç elde etmek amacıyla 3 farklı analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları; yalın durum ile CFRP'li durumlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 2023 Kahramanmaraş earthquakes have been recorded in history as a major disaster in our country, where the destructive effects of the earthquake were felt deeply. These earthquakes once again highlighted the vital importance of earthquake-resistant building design and construction, while also showing that strengthening the existing building stock after an earthquake is just as critical an issue as designing new buildings. The strengthening of earthquake-damaged structures and the rapid fulfillment of housing needs are of great importance. For this reason, fiber-reinforced polymer fabrics, which have been widely used in our country in recent years, are frequently preferred because they offer a fast and practical reinforcement method. However, it is necessary to investigate where and in what configurations fiber-reinforced polymer fabrics should be applied to structures to be most effective. The main objective of this study is to investigate the effect of strengthening existing reinforced concrete frame structures with fiber-reinforced polymer fabrics on their seismic performance. The Seismostruct computer program, which can perform nonlinear dynamic analysis of reinforced concrete frame systems, was used in all design and analysis solutions carried out within the context of this study. In the study, carbon fiber reinforced polymer (CFRP) fabrics were applied to existing reinforced concrete buildings, and three different analyses were performed to obtain numerical results regarding the correct and effective use of CFRP material. The analysis results were evaluated by comparing the bare state with the CFRP-reinforced states.