Türkiye'de boya ve vernik endüstrisinin incelenmesi ve sektör analizi
Examination of paint industry and sectorial analysis
- Tez No: 100456
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURAK GÜNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, rakamsal büyüklükleri ile dikkat çeken, boya ve vernik endüstrisinin piyasa yapısının ve rekabet gücünün belirlenmesidir. Türkiye'de 1940'lann başlangıcında yerli firmaların kurulması ile başlayan yapılanma süreci ancak 1950'lerin ortalarından sonra endüstriyel bir nitelik kazanmıştır. Yerli endüstri, gümrük vergilerinin 1980 sonrası dönem ile başlayan süreçle giderek düşürülmesi ve 1995 yılında tamamen sıfırlanmasına dek, kapalı ekonomi koşullan içerisinde korunarak gelişimini sürdürmüştür. Endüstrinin günümüz koşullarında piyasa yapısının ve rekabet gücünün belirlenebilmesi amacıyla, konjektürel değişim modeli (Conjectural variations) kullanılarak ampirik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Endüstrinin piyasa yapısı içerisinde çok değişik büyüklükte, 160'a yalan firma yer almaktadır. Ancak üretimin %80.57'si ilk beş büyük firma tararından gerçekleştirilmektedir. Endüstri içerisinde bu grup firmalar, en yüksek fiyat-maliyet marjına sahip olarak sınırlı bir tekelci güç göstermektedirler. Küçük kapasiteli firmalar ise hemen hemen, tam rekabet modeli koşullarında faaliyetlerim sürdürmektedir. Bu grup dışındaki firmalar birbirleri ile olan bağmüılıklannın bir ölçüde farkındadırlar. Sonuç olarak boya ve vernik endüstrisi bir bütün olarak incelendiğinde, piyasa yapısının belirli bir oranda tekelci güç gösterdiği ancak bu yöndeki eğilimlerin sınırlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this study is to determine the market structure and the degree of competition of the paint industry, significant by its aggregate values. The attempts that had been initiated by early 40s with the establishment of first domestic companies, matured into an industry only during the mid 50s. The domestic industry continued its development appreciating the shield of high custom rates, which were a part of the policies of closed economy until the period beginning by early 80s in which, custom rates were gradually decreased down to the final nullification in 1995. By using Conjectural Variations Model, an empirical study has been performed to figure out the level of competition and market structure of the present industry. Market structure of the industry is composed of a high number of firms being very different in size. Even though there exist nearly 160 firms in the industry, %80.57 of the total output is realized by the first five largest firm. These largest firms appreciating the highest price-cost margins, seem to exhibit a limited monopoly power in the industry. On the other hand, the smallest firms in the industry are found to operate under conditions close to perfect competition. The other firms within the industry seem to recognize their mutual interdependence up to a certain degree. In sum, by the examination of the domestic paint industry as a whole it may be concluded that there exists a certain amount of monopoly power in the market but this tendency seems to be limited.