Türkiye'de bale sanatı
The Art of ballet in Turkey
- Tez No: 100457
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ KURŞUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu olarak hazırlanan bu araştırma“Türkiye'de Bale Sanatı”başlığını taşımaktadır. italya'da başlayarak tüm Avrupa, Rusya ve Amerika'ya yayılan bale sanatının tarihçesi kısaca anlatıldıktan sonra Osmanlı Devri'ndeki dans gösterileri ve Cumhuriyet Dönemi'ndeki ilk bale eğitimine değinilmiş, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı'nın temeli olan Yeşilköy Bale Okulu'nun kuruluşu ve gelişimi, Ankara Devlet Balesi'nin repertuarı, istanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, izmir Dokuz Eylül Üniversitesi Bale Anasanat Dalları'nın kurulmasına ilişkin bilgiler verilmiştir, istanbul, izmir, Mersin, Antalya Devlet Balesi Toplulukları ile Modern Dans Topluluğu'nun kuruluşlarından 2000 yılına kadar olan repertuarları incelenmiştir. Bu konuların yanısıra Türk Balesi'nin gelişmesine katkıda bulunan Türk ve yabancı uyruklu öğretmen, koreograf ve dansçılar tanıtılmıştır. Ayrıca Türk Balesi'ndeki olumlu gelişmelerle birlikte sorunları da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research prepared as an M.A report is entitled“The Art of Ballet in Turkey”. After the history of ballet which originated in Italy and spread all over Europe, Russia and America has been given, the dance performances in the Ottoman Period and the first ballet training in the Turkish Republican Period have been mentioned. Then the establishment and the development of Yeşilköy Ballet School in Istanbul which later became the foundation of the Hacettepe University State Conservatory in Ankara, the repertory of the Ankara State Ballet, the establishment of the Ballet Departments of Istanbul University, Mimar Sinan University and Izmir Dokuz Eylül University have been presented. The repertories of Istanbul, Izmir, Mersin, Antalya State Ballet Companies and Modern Dance Company (between their establishment dates and the year 2000) have been observed. In addition to these subjects, the Turkish and foreign dancers, choreographers and teachers who have contributed to the development of Turkish Ballet have been introduced. Furthermore, the developments and the problems in the Turkish Ballet have been explored.