Küreselleşen ve yoğunlaşan rekabet ortamında kamu ve özel sektör örgütlerinde stratejik yönetimin yeri
The Place of strategic management in public and private sector organizations in the face of globalization and stiff competition
  1. Tez No: 100455
  2. Yazar: TANSU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir soru sorma ve sorgulama disiplini olarak tanımlanan stratejik planlama sürecinin örgütsel performans üzerindeki olumlu etkisi incelenmiştir. Her organizasyon, varlığını devam ettirebilmek ve gelişebilmek için mikro ve makro çevresi ile bir işlevsellik ilişkisi kurmak zorundadır. Kendi kaynak ve yeteneklerini kullanarak dış çevreye uyum sağlayabilmek için çevresel şartları doğru bir şekilde anlamalıdır. Bu noktada, stratejik planlama yaklaşımı organizasyonlara ihtiyaç duyulan temel ilkeleri sağlamaktadır. Bütüncül bir bakış açısına sahip olan stratejik planlama yaklaşımından, gerek kar amaçlı gerekse kar amacı gütmeyen kuruluşlar yararlanabilir. Çalışmada, stratejik planlamanın biçim yönünden ziyade içerik yönüne ağırlık verilmiştir. Her organizasyon, stratejik planlama sürecini yürütmek ve olumlu sonuçlardan istifade edebilmek için kendi uygulama modelini oluşturmalıdır. Stratejik planlamanın paket bir çözüm ya da her derde deva bir ilaç olmadığı bilinmektedir. Bir organizasyonun öncelikle, kendi temellerini ve problemlerini anlaması gerekmektedir. Ancak bu şekilde sistematik ve sonuca yönelik bir çözüm sürecine başlanabilecektir. Bütüncül felsefesi ihmal edilmeden uygulandığı taktirde, stratejik planlamanın örgütsel etkililiği arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY Strategic Planning, which is a“questioning discipline”, has been examined in this study in order to comprehend its positive impact on organizational performance. All organizations must establish a functionality connection with their macro and micro environment to continue existence and to develop in the long run. In order to adapt to external environment by using internal resources and capabilities of the organization, an organization should understand the environmental context fairly correct. At this point, strategic planning approach provides organizations with basic principles. As an integral perspective, strategic planning can be benefited by both profit and not-for-profit sector organizations. The great importance has been given to the content of strategic planning rather than its format in this study. It is required that each organization find their own way to implement the planning process and to reap the positive results. It is accepted that strategic planning is not a package solution or a panacea. An organization should understand its basic foundations and problems for starting a solution process. It is considered that strategic planning would increase the effectiveness of organizations if it is used in accordance with its integrated philosophy.