HAREKETLİ KÜREYE İLİŞKİN SAÇILMA KATSAYISI VE RADAR KESİT ALANI HESAPLAMASI
SCATTERING COEFFICIENT AND RADAR CROSS SECTION CALCULATION OF MOVING SPHERE
- Tez No: 1004565
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALKUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında basit bir geometriye (sonsuz uzun dairesel silindir, küre, sonlu uzunluklu dairesel silindir vs.) sahip ve düzgün doğrusal hareket halinde olan cisimlerin düzlemsel dalga ile aydınlatılması durumunda neden oldukları ve özelikle de RADAR teknolojisinde tespit edilebilirlik açısından büyük önem arz eden, enerji dağılımlarının belirlenmesi hedeflenmektedir. Cisimlerden saçılan enerji dağılımlarını belirlemek amacıyla Radar Kesit Alanı (RKA) ve Saçılma Katsayısı (SK) gibi kavramlar geliştirilmiş olup, Radarlarla hedef belirleme uygulamalarının tümünde yaygın bir şekilde kullanılan parametreler haline dönüşmüşlerdir. Gayet iyi bilindiği üzere hareketli cisimler söz konusu olduğunda bu cisimlerden saçılan alanlar, gelen alan monokromatik olsa dahi, elektromanyetik alanların izafiliği durumunda dikkate alınması gereken alan ve Lorentz dönüşümleri neticesinde monokromatik yapıda değildir. Dolayısıyla, yukarıda bahsi geçen ve sadece duran cisimler özelinde tanımlanmış olan RKA kavramı hareketli cisimler söz konusu olduğunda kavramsal anlamını yitirip, analitik olarak geçerli kalamamaktadır. Bu sebepten ötürü, hareketli cisimlerin neden oldukları saçılma olayını, RKA ya benzer olarak, gelen alan ile saçılan alanın enerjilerinin oranına bağlı bir parametre ile belirleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Gene yukarıda bahsi geçen saçılma katsayısı (SK) ise bu ihtiyaca cevap şekilde genişletilebilir. Bu tezde söz konusu bu duruma ilişkin SK nın nasıl elde edileceği etraflıca açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to determine the energy distributions of the objects, which is of great importance in terms of detectability in RADAR technology, having a simple geometry (infinite long circular cylinder, sphere, finite length circular cylinder, etc.) and in straight linear motion, when they are illuminated by a plane wave. Concepts such as Radar Cross Section (RCS) and Scattering Coefficient (SC) have been developed in order to determine the energy distributions scattered from objects, and they have become widely used parameters in radar targeting applications. As it is well known, the areas scattered from moving objects are not monochromatic as a result of the Lorentz transformations and the area to be considered when electromagnetic fields are relative, even if the incoming field is monochromatic. Therefore, the RCS concept mentioned above and defined only for stationary objects loses its conceptual meaning and cannot remain analytically valid for the moving objects. For this reason, in order to determine the scattering caused by moving objects, a parameter is needed depending on the ratio of the energies of the incoming area and the scattered area, similar to RCS concept. SC concept mentioned above can also be extended to meet this need. In this study, the ways to obtain SC related to this situation are exmined in detail.