Makula deliklerinde cerrahi tedavi sonuçlarımız
Our surgical treatment outcomes in macular holes
- Tez No: 1004567
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞERMET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; idiyopatik makula deliği (MD) tedavisinde uygulanan cerrahi teknikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve bu yöntemlerin anatomik ve fonksiyonel başarıya etkisini incelemektir. Bu kapsamda, cerrahi öncesi spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) görüntülerinden elde edilen morfolojik ve geometrik parametrelerin prognoz üzerindeki rolü niceliksel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, cerrahi öncesi ve sonrası optik koherens tomografi (OKT) ve fundus otoflöresans (FOF) paternleri değerlendirilerek yapısal değişikliklerin anatomik kapanma ve görsel sonuçlarla ilişkisi araştırılmıştır. Bulguların, idiyopatik MD cerrahisinde hasta seçimi, cerrahi planlama ve prognoz öngörüsüne katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışma, Ocak 2022–Mayıs 2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda cerrahi tedavi uygulanmış ve en az 3 ay takip edilmiş idiyopatik makula deliği hastalarını kapsamaktadır. Çalışmaya 46 hastanın 49 gözü dahil edilmiştir. Tüm hastalara cerrahi öncesi ayrıntılı oftalmolojik muayene yapıldı; preoperatif olarak en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve göz içi basınç (GİB) ölçüldü, OKT, EDI-OKT ve FOF görüntüleri analiz edildi. Cerrahi öncesi OKT ile makula deliğinin morfolojik ve kantitatif parametreleri belirlendi. Uygulanan cerrahi teknik, kombine katarakt cerrahisi durumu ve göz içi tamponad türü kaydedildi. Postoperatif takiplerde EİDGK, GİB, OKT, EDI-OKT ve FOF bulguları değerlendirildi. Cerrahi teknikler ve göz içi tamponad türlerinin anatomik ve fonksiyonel başarıya etkisi analiz edildi; postoperatif OKT temel alınarak anatomik parametreler ile fonksiyonel sonuçlar arasındaki ilişki incelendi ve komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 46 hastanın 49 gözü dahil edildi (ortalama yaş 66,2±6,0 yıl; %71,7 kadın). Gözlerin %46,9'u Gass sınıflamasına göre Evre 2, %8,2'si Evre 3, %44,9'u Evre 4 idi. Cerrahi sonrası anatomik kapanma oranı %98,0 (48/49) olup, evreler arasında fark yoktu.. Evre 4 olgularda preoperatif ve postoperatif görme keskinliği Evre 2'ye göre anlamlı olarak daha düşüktü (p≤0,003). Preoperatif görme keskinliği, postoperatif 1. ve 3. ay görme keskinliği ile güçlü biçimde ilişkiliydi (r=0,765 ve r=0,717; p<0,001). Preoperatif OKT parametreleriyle görme keskinliği arasında belirgin ilişki izlendi, daha geniş delik çapı ve taban çapı daha kötü görme ile ilişkiliyken (p<0,05), yüksek makula deliği indeksi ve delik kalınlık indeksi daha iyi görsel prognozla ilişkiliydi (p<0,001). Evre 4 olgularda diğer göz koroid kalınlığı belirgin olarak düşük idi(p=0,017). Postoperatif yapısal iyileşme fonksiyonel sonuçlarla paraleldi. İç segment dış segment (IS/OS) çizgisi intakt olan gözlerde tüm takip zamanlarında daha iyi görme keskinliği elde edildi (p<0,05). Santral makula kalınlığı ve retinal kalınlık artışı, özellikle erken dönemde, daha düşük görme keskinliği ile ilişkiliydi. Komplikasyonlar sınırlıydı, %20 katarakt progresyonu (fakik olgularda), %4,1 sekonder glokom, %2,0 GİL dislokasyonu ve %2,0 persistan makula deliği izlendi, kapanmayan tek delik ek girişimle kapandı. Sonuç: İdiyopatik makula deliklerinde cerrahi sonrası yüksek anatomik başarı ve anlamlı görsel iyileşme sağlamıştır. Erken dönem görme, preoperatif görme düzeyi, fotoreseptör bütünlüğü IS/OS çizgisi, dış limitan membran (DLM) bütünlüğü ile yakından ilişkilidir. Uzun dönem prognoz ise retinanın postoperatif yeniden yapılanması ile belirlenmektedir. OKT tabanlı parametreler özellikle en dar çap, taban çapı, makula deliği indeksi (MDİ), delik kalınlık indeksi (DKİ) cerrahi başarının güçlü prediktif faktörleridir. Bu veriler, makula deliği cerrahisinde hem anatomik parametrelerin hem de postoperatif fotoreseptör bütünlüğünün prognoz takibinde klinik olarak anlamlı olduğunu ve ileri evre olgularda dahi fonksiyonel kazanımın mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to comparatively evaluate the surgical techniques applied in the treatment of idiopathic macular hole (MD) and to examine the effect of these methods on anatomical and functional success. In this context, the role of morphological and geometric parameters obtained from preoperative spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) images on prognosis was quantitatively analyzed. Furthermore, the relationship between structural changes and anatomical closure and visual outcomes was investigated by evaluating preoperative and postoperative optical coherence tomography (OCT) and fundus autofluorescence (FOF) patterns. The aim is for the findings to contribute to patient selection, surgical planning, and prognosis prediction in idiopathic MD surgery. Material and Method: This retrospective study includes patients with idiopathic macular holes who underwent surgical treatment and were followed up for at least 3 months at the Department of Ophthalmology, Ankara University Faculty of Medicine, between January 2022 and May 2025. Forty-nine eyes of 46 patients were included in the study. All patients underwent a detailed ophthalmological examination preoperatively; best corrected visual acuity (BCVA) and intraocular pressure (IOP) were measured preoperatively, and OCT, EDI-OCT, and FOF images were analyzed. Morphological and quantitative parameters of the macular hole were determined preoperatively using OCT. The surgical technique used, combined cataract surgery status, and type of intraocular tamponade were recorded. BCVA, IOP, OCT, EDI-OCT, and FOF findings were evaluated during postoperative follow-up. The effects of surgical techniques and types of intraocular tamponade on anatomical and functional success were analyzed; the relationship between anatomical parameters and functional outcomes was examined based on postoperative OCT, and complications were recorded. Results: The study included 49 eyes from 46 patients (mean age 66.2±6.0 years; 71.7% female). 46.9% of the eyes were Stage 2, 8.2% were Stage 3, and 44.9% were Stage 4 according to the Gass classification. The rate of anatomical closure after surgery was 98.0% (48/49), with no difference between stages. Preoperative and postoperative visual acuity was significantly lower in Stage 4 cases compared to Stage 2 (p≤0.003). Preoperative visual acuity was strongly correlated with postoperative visual acuity at 1 and 3 months (r=0.765 and r=0.717; p<0.001). A significant correlation was observed between preoperative OCT parameters and visual acuity; larger hole diameter and base diameter were associated with worse vision (p<0.05), while higher macular hole index and hole thickness index were associated with better visual prognosis (p<0.001). In stage 4 cases, the choroid thickness of the other eye was significantly lower (p=0.017). Postoperative structural improvement was parallel to functional outcomes. Better visual acuity was achieved at all follow-up times in eyes with an intact inner segment/outer segment (IS/OS) line (p<0.05). Increased central macular thickness and retinal thickness, especially in the early period, were associated with lower visual acuity. Complications were limited, with 20% cataract progression (in phakic cases), 4.1% secondary glaucoma, 2.0% IOL dislocation, and 2.0% persistent macular hole; the single non-closed hole was closed with additional intervention. Conclusions: Surgical intervention for idiopathic macular holes has resulted in high anatomical success and significant visual improvement. Early vision is closely related to preoperative visual acuity, photoreceptor integrity (IS/OS line), and outer limiting membrane (DLM) integrity. Long-term prognosis is determined by postoperative retinal reconstruction. OCT-based parameters, particularly narrowest diameter, base diameter, macular hole index (MDI), and hole thickness index (DKI), are strong predictive factors for surgical success. These data demonstrate that both anatomical parameters and postoperative photoreceptor integrity are clinically significant in monitoring prognosis in macular hole surgery, and that functional recovery is possible even in advanced cases.