Göçmen kadınların travmatik doğum algıları, doğum bakımından memnuniyetleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of traumatic birth perceptions, satisfaction with birth care, and associated factors among migrant women
- Tez No: 1004650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YILMAZ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Suriyeli göçmen kadınların travmatik doğum algıları, doğum bakımından memnuniyetleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Kilis'te bulunan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi'nde 315 kadın ile yürütülmüştür. Veriler Haziran 2025-Kasım 2025 tarihleri arasında araştırmacı tarafından tercüman yardımı ile yüz yüze olarak toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak; Tanıtıcı Bilgi Formu, Travmatik Doğum Algısı Değerlendirme Formu ve Doğum Bakımından Memnuniyet Ölçeği (DBMÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) programında yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama ve standart sapma, medyan ve frekans olarak sunulmuştur. Grup karşılaştırmalarında Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis testleri; değişkenler arası ilişkilerde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. DBMÖ ve alt ölçekleri ile travma puanı üzerine etkili faktörler tek ve çok değişkenli lineer regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. P değerinin 0,05 in altında olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Travmatik doğum algısı puan ortalaması 4,01±3,71 olarak saptanmış olup, kadınların %37,5'inin doğumunu travmatik olarak algıladığı belirlenmiştir. Travma puanını etkileyen faktörler incelendiğinde daha önce Türkiye'de doğum yapmamış olma, doğumda epizyotomi açılması, doğumda kendi sağlığında ve bebeğin sağlığında risk olmasının travma puanını artırdığı belirlenmiştir. DBMÖ puan ortalamasının 57±8,84 olduğu ve Katılımcıların %95,9'unun doğum bakımından memnun olduğu belirlenmiştir. DBMÖ iletişim ve kontrol alt boyutunun ortalaması 47,79±7,25 ve bakım organizasyon alt boyutunun ortalaması 9,20±3,37 olarak saptanmıştır. Doğum bakımından memnuniyeti etkileyen faktörler incelendiğinde, anlamlı bulunan tek değişkenin doğumun travmatik algılanması olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Suriyeli göçmen kadınların doğum bakımından memnuniyetleri ile travmatik doğum algısı arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Doğumun travmatik olarak algılanmamasının, memnuniyet puanını 2,142 puan arttırdığı saptanmıştır. Araştırma sonucumuz doğrultusunda göçmen kadınlarda travmatik doğum algısı riskini artıran faktörleri dikkate alarak girişimlerin planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine traumatic childbirth perceptions, childbirth satisfaction levels, and the factors affecting these outcomes among Syrian migrant women. The research was carried out with 315 women at Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca State Hospital in Kilis, Türkiye. Data were collected between June 2025 and November 2025 through face-to-face interviews conducted by the researcher with the assistance of an interpreter. Data collection instruments included the Introductory Information Form, the Traumatic Childbirth Perception Assessment Form, and the Childbirth Care Satisfaction Scale (CCSS). Statistical analyses were performed using SPSS. Descriptive statistics were presented as mean and standard deviation, median, and frequency. The Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis tests were used for group comparisons, while Spearman's correlation analysis was employed to examine the relationships between variables. Factors affecting the Satisfaction with Childbirth Care Scale (SCCS) and its subscales, as well as trauma scores, were evaluated using univariate and multivariate linear regression analyses. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. The mean traumatic childbirth perception score was 4.01±3.71, and 37.5% of the women perceived their childbirth experience as traumatic. Factors associated with higher trauma scores included not having previously given birth in Türkiye, undergoing episiotomy, and experiencing maternal or neonatal health risks during childbirth. The mean CCSS score was 57±8.84, and 95.9% of the participants reported satisfaction with childbirth care. The mean score for the communication and control subscale was 47.79±7.25, while the mean score for the care organization subscale was 9.20±3.37. Among the variables examined, the only significant predictor of childbirth satisfaction was the perception of childbirth as traumatic. A significant negative correlation was identified between traumatic childbirth perception and childbirth satisfaction. Not perceiving childbirth as traumatic increased the satisfaction score by 2.142 points. Based on the results of our study, it is recommended that interventions be planned by taking into account the factors that increase the risk of traumatic birth perception among migrant women.