Farklı genotip dişi etlik piliçlerde ızgaralı zeminin göğüs eti kas miyopatileri ve et kalitesi üzerine etkileri
Effects of slatted floor housing on breast meat myopathies and meat quality of different genotype female broiler chickens
- Tez No: 1004649
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN PETEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ızgaralı zeminde yetiştirilen farklı genotip dişi etlik piliçlerde et kalitesi ve göğüs eti kas miyopatilerinin gelişimini incelemek amacıyla yapılmıştır. Izgaralı zeminin farklı genotip, tek cinsiyet etlik piliçlerin büyüme performansı ve karkas özellikleri üzerine olan etkisini araştırılması çalışmanın bir başka amacıdır. Çalışmanın büyütme dönemi; Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan sağlığı ve Hayvansal Üretim Araştırma ve Uygulama Merkezi Tavuk Yetiştirme Ünitesi Araştırma kümesinde, karkas özellikleri ve et kalitesine ilişkin analizler BUÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Karkas ve et kalitesi analizleri laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yerli Anadolu-T genotipi etlik piliçler ile anaçları yurtdışından ithal edilen Cobb500 ve Ross308 genotipi civciv/piliçler kullanılmış ve her genotip grubu beşer tekrarlı planlanmıştır. Tekrarlı deneme grupları 1 x 1 m ölçülerinde ve ızgaralı zemin olarak düzenlenmiştir. Çalışmada her genotipten 50 adet (her tekrarlı grupta 10 adet) olmak üzere toplamda 150 adet, dişi, günlük yaşta civciv kullanılmıştır. Her genotip grubunda yer alan civcivler bireysel tartılarak homojen bir şekilde deneme gruplarına dağıtılmış, gruplarda deneme başı ortalama canlı ağırlıklar belirlenmiştir. Haftalık tartımlar ile canlı ağırlık kazancı izlenmiş, yem tüketimi ve ölenler kaydedilmiştir. Büyüme performansı 6 hafta süre ile 42. güne kadar izlenmiş, büyüme döneminin 37. gününde her gruptan beşer hayvan (her tekrarlı gruptan birer hayvan), 44. gününde her genotip grubundan 10' ar hayvan (her tekrarlı gruptan ikişer hayvan) standart koşullarda kesilmiş, kesim sonrası, karkas özellikleri ile et kalitesi özellikleri ve miyopati oluşumu incelenmiştir. Büyütme dönemi 28., 37. ve 44. günlerinde hayvanlardan alınan kan örneklerinde kas dejenerasyonlarının göstergesi olan serum kreatin kinaz enzim düzeyi ölçülmüştür. Büyütme dönemi ortalama canlı ağırlık, yem tüketimi ve yaşama gücü bakımından genotip grupları arasındaki farklılıklar önemli bulunmuş, kesim yaşı karkas göğüs eti oranı ve yenilebilir iç organların canlı ağırlıktaki payını önemli düzeyde etkilemiştir (P<0,001; P<0,001; P<0,029; P<0,006). Göğüs etinin toplam içindeki payı yaşla birlikte artarken, iç organların payı düşmüştür. Kesim yaşı, genotip göğüs eti rutubet ve protein değerleri (P<0,001 ve P<0,002) ile et pH, renk tonu (h) ve toplam renk değeri (∆E) değerleri hariç hemen hemen tüm et rengi özelliklerini önemli düzeyde etkilemiştir (P<0,003; P<0,018; P<0,001). Göğüs eti rutubet düzeyi yaşla birlikte artarken, protein düzeyi düşmüştür. Göğüs eti örneklerinde parlaklık (L*), sarılık (b*) ve renk yoğunluğu (C) değerleri genotip farklılığından önemli düzeyde etkilenmiştir (P<0,018, P<0,015 ve P<0,003). Göğüs kası örneklerinde tepe kesme değeri yaşla birlikte artmış, toplam kesme direnci Ross308 genotipi etlik piliçlerde önemli düzeyde en yüksek bulunmuştur. Anadolu-T ve ticari piliç genotiplerinden elde edilen dişi piliç göğüs ve but eti örnekleri arasında incelenen tüm duyusal kalite özellikleri açısından farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Kas dejenerasyonlarının göstergesi olan kreatin kinaz enzim düzeyi yaşla birlikte önemli düzeyde artmış, ortalama canlı ağırlığı en az olan Ross308 genotipi etlik piliçlerde önemli düzeyde en düşük bulunmuştur. Bütün genotiplerin göğüs kasında makroskopik olarak beyaz şerit oluşumu ve odunumsu göğüs eti miyopatisi geliştiği tespit edilmiştir, miyopatilerin gelişme düzeyi yaşla birlikte canlı ağırlık yükseldikçe artmıştır. Elde edilen veriler bütünüyle değerlendirildiğinde; büyüme performansı, kesim ve karkas özellikleri ile et kalitesi ve göğüs kası örneklerinde miyopati görülme düzeyi bakımından genotipler arasında önemli farklılıklar bulunduğu, Anadolu-T genotipinin anaçları yurt dışından ithal edilen ticari genotipler ile rekabet edebilir potansiyele sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Pazar koşullarına uygun optimum kesim ağırlığını belirleme amaçlı canlı ağırlık x miyopati görülme düzeyi arası ilişkileri araştıran, daha büyük popülasyonlarda ve ticari koşullarda yeni çalışmaların planlanmasının da faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate meat quality and the incidence of breast muscle myopathies in different genotype female broiler chickens raised on a slatted floor housing. Another objective of the study was to investigate the effect of the slatted floor on the growth performance and carcass characteristics of different genotypes and single-sex broiler chickens. The growth period of the study was carried out in the experimental research unit of the Animal Health and Animal Production Research and Application Center, Faculty of Veterinary Medicine, Bursa Uludağ University. Analyses regarding carcass characteristics and meat quality were performed in the Carcass and Meat Quality Analysis Laboratory of the Department of Animal Science, Faculty of Veterinary Medicine, Bursa Uludag University. Day-old chicks of local Anadolu-T and chicks of Cobb500 and Ross308 genotypes whose parent stock was imported from abroad were used in the study and each genotype group was planned with five replicates. The experimental pen (replicate) in the groups were arranged in 1 x 1 m, each. A total of 150 female, day-old chicks were used in the study, 50 from each genotype (10 from each replicate group). The chicks in each genotype group were weighed individually and distributed homogeneously into the replicate groups, and the average live weights at the beginning of each trial were determined. Live weight gain was monitored on a weekly basis, and feed consumption and mortality were recorded. Growth performance was monitored for 6 weeks until day 42. On day 37 of the growth period, five animals from each group (one from each replicate group) and on day 44, ten animals from each genotype group (two from each replicate group) were slaughtered under standard conditions. After slaughter, carcass characteristics, meat quality characteristics, and myopathy formation were examined. Serum creatine kinase enzyme levels, an indicator of muscle degeneration, were measured in blood samples taken from the animals on days 28, 37, and 44 of the growth period. Differences were found to be significant between genotype groups in terms of average live weight, feed consumption, and survival rate during the growing period, while slaughter age significantly affected the breast meat and edible offal weight as a percentage of live weight (P<0,001; P<0,001; P<0,029; P<0,006). The breast meat ratio increased with age, while the ratio of edible offal decreased. Slaughter age and genotype significantly affected almost all meat color characteristics, except breast meat moisture and protein values (P<0,001 and P<0,002), pH, hue (h), and total color value (∆E) (P<0,003; P<0,018; P<0,001). Breast meat moisture level increased with age, while protein level decreased. Brightness (L*), yellowness (b*), and color intensity (C) values in breast meat samples were significantly affected by genotype differences (P<0,018; P<0,015, and P<0,003). In pectoral muscle samples, peak shear force increased with age, and total shear energy was found to be significantly highest in the Ross308 genotype broiler chickens. Differences were found to be not significant in all sensory quality characteristics examined between female broiler breast and thigh meat samples obtained from Anadolu-T and commercial broiler genotypes. Creatine kinase enzyme levels, an indicator of muscle degeneration, increased significantly with age, and were found to be significantly lowest in the Ross308 genotype broiler chickens, which had the lowest average live weight. White striping and woody breast myopathy were detected in the pectoral muscle of all genotypes; the incidence of myopathy development increased with age and increasing live weight. In conclusion, it can be said that there were significant differences between genotypes in terms of growth performance, certain carcass characteristics and meat quality, and the incidence of breast meat myopathy, and that the Anadolu-T genotype has the potential to compete with commercially imported broiler genotypes. It is also thought that planning new studies in larger populations and under commercial conditions, investigating the relationships between live weight and the incidence of myopathy to determine the optimum slaughter weight according to the market conditions, would be beneficial.