Ocimum basilicum l.'den kuersetin izolasyonu ve PC-12 hücre modellerinde toksisitesinin incelenmesi
Isolation of quercetin from Ocimum basilicum l. and examination of its toxicity in PC-12 cell models
  1. Tez No: 1004675
  2. Yazar: NİHAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Ocimum basilicum L. tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilen, gıda, kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılan aromatik bir bitkidir. Ülkemizde de yeşil ve mor renkli türleri yetişmektedir. Geleneksel tıpta öksürük, baş ağrısı, uykusuzluk, kalp çarpıntısı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ocimum basilicum L.'nin sahip olduğu biyolojik aktiviteler içerdiği fenolik bileşiklere ve flavonoidlere dayanmaktadır. Bu fenolik bileşiklerden biri ise flavonoid olarak sınıflandırılan kuersetindir. Kuersetin meyve sebzelerde bulunan, antioksidan, anti-inflamatuar ve antiproliferatif etkisi olan bir biyoflavonoiddir. Biyolojik aktiviteleri ve düşük toksisite profili nedeniyle literatürde kapsamlı araştırmalara konu olmuştur. Yapılan çalışmalar kuersetinin diyabet, obezite, hipertansiyon gibi metabolik hastalıklara, kansere ve nörodejeneratif hastalıklara karşı olumlu etkilere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Sinir sisteminin karmaşık yapısı ve sinir hücrelerinin kendini yenileme kapasitelerinin sınırlı olması özellikle nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde zorluklar yaratmaktadır. Bu bağlamda kuersetinin sinir dokusu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi önem taşır. Bu süreçte hücre kültürü çalışmaları molekülün hedef hücreler üzerindeki etkisinin analizi için in vivo testlerin temelini oluşturur. Çalışmamızda yeşil ve mor renkli Ocimum basilicum L. bitkisinden ham ekstrakt elde edilerek sıvı kromatografi/kütle spektrometresi (LC-MS/MS) yöntemi ile kuersetin içerikleri analiz edilmiştir. Mor renkli Ocimum basilicum L. bitkisinin daha fazla miktarda kuersetin içerdiği tespit edilmiş ve kolon kromatografisi yöntemi ile kuersetin izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen kuersetin ince tabaka kromatografisi (İTK), yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), Nükleer manyetik rezonans (NMR), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. %93 saflıkta elde edilen kuersetinin 2 boyutlu (2B) ve 3 boyutlu (3B) hücre kültürü ortamında PC-12 hücrelerine etkisi belirlenmiştir. 2B hücre kültürü ortamında 1000-10 μM aralığında kuersetin konsantrasyonu arttıkça PC-12 hücre canlılık oranının azaldığı ve kuersetin konsantrasyonunun 3B hücre kültürü ortamında hücre canlılık oranını etkilediği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar mor renkli Ocimum basilicum L. bitkisinin daha fazla miktarda kuersetin içerdiğini, 1000-10 μM aralığındaki kuersetin konsantrasyonu ile PC-12 hücre canlılık oranının ters orantılı olduğunu ve 1000 μM kuersetin konsantrasyonunun hem 2B hem de 3B hücre kültürü ortamında toksik etkisinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Ocimum basilicum L. is an aromatic plant widely cultivated worldwide and used in the food, cosmetic, and pharmaceutical industries. In our country, both green and purple varieties are grown. Traditionally, it has been used in the treatment of various ailments such as cough, headache, insomnia, and heart palpitations. The biological activities of Ocimum basilicum L. are attributed to the phenolic compounds and flavonoids it contains. One of these phenolic compounds is quercetin, which is classified as a flavonoid. Quercetin, found in fruits and vegetables, has antioxidant, anti-inflammatory, and antiproliferative effects and is a bioflavonoid. Due to its biological activities and low toxicity profile, it has been extensively researched in the literature. The nervous system's complex structure and the nerve cells' limited self-renewal capacity create difficulties, especially in treating neurodegenerative diseases. In this context, it is important to determine the effects of quercetin on nerve tissue. In this process, cell culture studies form the basis for in vivo tests to analyze the effects of the molecule on target cells. In our study, crude extracts were obtained from green and purple Ocimum basilicum L. and their quercetin contents were analyzed using liquid chromatography-mass spectrometry (LC-MS/MS). It was determined that the purple Ocimum basilicum L. contained a higher amount of quercetin, and quercetin was isolated using column chromatography. The obtained quercetin was characterized using thin-layer chromatography (TLC), high-performance liquid chromatography (HPLC), nuclear magnetic resonance (NMR), and Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR). The effects of quercetin with 93% purity on PC-12 cells in both two-dimensional (2D) and three-dimensional (3D) cell culture environments were determined. In the 2D cell culture environment, it was found that as the concentration of quercetin increased from 1000 μM to 10 μM, the viability rate of PC-12 cells decreased. Additionally, the concentration of quercetin affected the cell viability rate in the 3D cell culture environment. The results indicated that the purple Ocimum basilicum L. contained a higher amount of quercetin, that there was an inverse relationship between the concentration of quercetin (ranging from 1000 μM to 10 μM) and the viability rate of PC-12 cells, and that a concentration of 1000 μM of quercetin had a toxic effect in both 2D and 3D cell culture environments.