Yükselen ve gelişen ekonomilerde bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik performansa etkisi
The impact of information and communication technologies oneconomic performance in emerging and developing economies
- Tez No: 1004703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Yükselen ve Gelişen Ekonomilerde Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) ekonomik performans üzerindeki etkisi, ekonomik büyüme, dış ticaret ve BİT göstergeleri arasındaki karşılıklı ilişkiler dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmada öncelikle BİT'in ekonomik sistemlerde oynadığı rol kavramsal ve teorik açıdan ele alınmış; gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde teknoloji kullanımının üretkenlik, verimlilik ve rekabet gücü üzerindeki sonuçları literatür ışığında değerlendirilmiştir. Ampirik analiz aşamasında, ekonomik büyüme, dış ticaret ve BİT endeksi arasındaki etkileşimi ölçmek amacıyla panel VAR yöntemi kullanılmıştır. Modelin durağanlık koşullarını sağlaması, elde edilen bulguların istatistiksel geçerliliğini artırmıştır. Varyans ayrıştırması sonuçları, büyüme oranının büyük ölçüde kendi gecikmeli değerlerinden etkilendiğini, ancak BİT endeksinin de zaman içinde büyümeyi açıklayan önemli bir değişken haline geldiğini göstermektedir. Etki–tepki analizleri ise, BİT göstergelerinde meydana gelen bir şokun ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediğini; ekonomik büyümede yaşanan artışların da teknoloji kullanımını güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular genel olarak, dijital altyapı yatırımlarının yaygınlaştırılması, geniş bant kapasitesinin artırılması ve yeni nesil teknolojilerin benimsenmesinin ülkelerin ekonomik büyüme performansını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Tüm bulgular bir arada değerlendirildiğinde, BİT'in üretkenlik artışı, verimlilik iyileşmesi ve ticaret hacminin genişlemesi gibi kanallar aracılığıyla ekonomik performansı güçlendiren stratejik bir unsur olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of Information and Communication Technologies (ICT) on economic performance in emerging and developing economies by considering the interrelationships among economic growth, foreign trade, and ICT indicators. The study first addresses the role of ICT in economic systems from a conceptual and theoretical perspective, and evaluates, in light of the literature, the effects of technology use on productivity, efficiency, and competitiveness in both developed and developing countries. In the empirical analysis stage, a panel VAR method is employed to measure the interaction among economic growth, foreign trade, and the ICT index. Ensuring the stationarity conditions of the model enhances the statistical validity of the findings. Variance decomposition results indicate that the growth rate is largely influenced by its own lagged values; however, the ICT index becomes an increasingly important variable in explaining growth over time. Impulse–response analyses reveal that a shock in ICT indicators positively affects economic growth, while increases in economic growth further strengthen technology adoption. Overall, the findings suggest that expanding digital infrastructure investments, increasing broadband capacity, and adopting next-generation technologies positively influence countries' economic growth performance. Taken together, the results emphasize that ICT is a strategic factor that strengthens economic performance through channels such as productivity gains, efficiency improvements, and the expansion of trade volume.