Çocukluk çağı travmaları ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide bağlanma stilleri ve kendilik algısının aracı rolü
The mediating role of attachment styles and self-perception in the relationship between childhood traumas and psychological symptoms
  1. Tez No: 1004704
  2. Yazar: NERİMAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı travmaları ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide bağlanma stilleri ve kendilik algısının aracı rolünü incelemektir. Araştırma örneklemini yetişkin genel popülasyondan veri toplama yöntemiyle ulaşılan toplam 405 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların 337'si kadın, 68'i erkektir. Çalışma kapsamında veri toplama amacıyla katılımcılara Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve demografik özellikleri değerlendirebilmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan demografik form uygulanmıştır. Çalışma sırasında veri analizi SPSS 21 ve LISREL 8 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hipotetik modeli Yapısal Eşitlik Modellemesi ile test edilmiştir. Araştırma bulguları, çocukluk çağı travmaları ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide bağlanma stilleri ve kendilik algısının aracı rol oynadığını göstermiştir. Bulgular, travma düzeyindeki artışın olumsuz kendilik algısı ve güvensiz bağlanma örüntüleri ile ilişkili olduğunu ve bu değişkenler aracılığıyla psikolojik iyi oluş düzeyinin azaldığını ortaya koymuştur.Araştırma sonuçları ilgili alan yazın kapsamında tartışılarak, çocukluk çağı travmalarının psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin açıklanmasında bağlanma stilleri ve kendilik algısının önemli aracı değişkenler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda ruh sağlığı alanında yürütülecek uygulamalara ve ileride yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediating role of attachment styles and self-perception in the relationship between childhood trauma and psychological well-being. The sample of the study consisted of a total of 405 participants recruited from the general adult population through data collection procedures. Of the participants, 337 were female and 68 were male. Within the scope of the study, the Childhood Trauma Questionnaire, Social Comparison Scale, Experiences in Close Relationships Inventory-II, Psychological Well-Being Scale, and a demographic information form developed by the researcher were administered to the participants for data collection purposes. Data were analyzed using SPSS 21 and LISREL 8 statistical software packages. The hypothetical model of the study was tested using Structural Equation Modeling. The findings indicated that attachment styles and selfperception played a mediating role in the relationship between childhood trauma and psychological well-being. The results further revealed that increases in childhood trauma levels were associated with more negative self-perception and higher levels of insecure attachment patterns, which in turn were associated with lower levels of psychological well-being.The results of the study were discussed within the scope of the relevant literature, and it was concluded that attachment styles and self-perception are important mediating variables in explaining the effect of childhood trauma on psychological well-being. Based on the findings, implications for mental health practices and recommendations for future research were presented.