Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile siyasal iletişimin dönüşümü: İttifaklar, rekabet ve liderlik dinamikleri üzerine kuramsal bir inceleme
The transformation of political communication in Turkey's Presidential Government System: Alliances, political competition and leadership dynamics
  1. Tez No: 1004720
  2. Yazar: YİĞİT CAN KARATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. HİMMET HÜLÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyasal İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, 2017 Anayasa değişikliği ile Türkiye'de hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin (CHS) siyasal iletişim üzerindeki dönüştürücü etkisini ittifaklar, rekabet ve liderlik dinamikleri ekseninde kuramsal bir derinlikle analiz etmektedir. Çalışmanın temel savı, CHS'nin yalnızca teknik bir hükümet sistemi değişikliği olmadığı ve tam aksine yürütme yetkisinin tek merkezde toplanmasıyla siyasal iletişimin doğasını dağınıklıktan kopararak“lider merkezli”bir yapıya kavuşturduğudur. Sistemin getirdiği Cumhurbaşkanı seçilebilmek için yüzde 50 artı 1 oy zorunluluğu, yönetim dönemini ve kampanya dönemini birbirinden ayıran sınırları silikleştirerek 'sürekli kampanya' mantığını kurumsallaştırmıştır. Bu süreçte ittifaklar siyasal sistemin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir ve yalnızca aritmetik oy birleştirme stratejileri olmaktan çıkarak seçmene sunulan bütünleşik 'anlam paketleri' veya stratejik 'çerçeveler' hâline gelmiştir. Rekabetin 'kazanan her şeyi alır' mantığıyla kurgulanması, siyasal alanı varoluşsal bir sıfır toplamlı mücadeleye itmiştir. Dijitalleşme ile birleşen CHS'nin merkezi yapısı, seçmeni edilgen bir alıcıdan gündem belirleyebilen 'etken bir aktöre' dönüştürmüş ve yürütmenin hesap verebilirliği, klasik parlamenter denetimden liderin doğrudan kamuoyu üzerinden kurduğu 'iletişimsel hesap verebilirliğe' ve anlık 'tepkisellik kapasitesine' kaymıştır. Muhalefet cephesinde ise seçim kaybı, liderin temsil kapasitesinin sorgulandığı bir meşruiyet krizine dönüşmekte ve 'lider tasfiyesi' mekanizmasını yapısal bir sonuç olarak tetiklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes, with theoretical depth, the transformative impact of the Presidential Government System (CHS), implemented in Turkey with the 2017 constitutional amendment, on political communication, focusing on alliances, competition, and leadership dynamics. The study's central argument is that the CHS is not merely a technical change in the system of government, but rather, by centralizing executive power, it has transformed the nature of political communication from fragmented to a“leader-centric”structure. The requirement of 50 percent plus one vote to be elected president has blurred the lines separating the term of office from the campaign period, institutionalizing a“continuous campaign”mentality. In this process, alliances have become an indispensable part of the political system, moving beyond mere arithmetic vote-gathering strategies and becoming integrated“meaning packages”or strategic“frameworks”offered to the electorate. The structuring of competition on a“winner takes all”principle has pushed the political arena into an existential zero-sum struggle, deepening“emotional polarization”among voters. The centralized structure of the CHS, combined with digitalization, has transformed voters from passive recipients into active actors capable of setting the agenda. The accountability of the executive branch has shifted from classical parliamentary oversight to“communicative accountability”directly established by the leader through public opinion, and to an immediate“capacity for responsiveness.”On the opposition side, electoral losses transform into a legitimacy crisis where the leader's representational capacity is questioned, triggering a“leader purge”mechanism as a structural consequence.