Doğum şeklinin primipar gebelerdeki emzirme başarısı ve öz yeterliliğine etkisi
Effect of delivery style on breastfeeding success and self-efficacy in primariparous pregnant women
  1. Tez No: 1004721
  2. Yazar: ROZA NARZULLAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, primipar annelerde doğum şeklinin öz yeterlilik algısı ve emzirme başarısına etkisini incelemektir. Aralık 2024- Nisan 2025 tarihleri arasında yapılan araştırmanın evrenini, İstanbul'da bir hastanesinde canlı doğum yapan anneler, örneklemini ise 310 anne oluşturmuştur. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”ve“Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler Intellectus Statistics [Online computer software] programı ile yapılmıştır[1]. Verilerin dağılımı Shapiro-Wilk testi, basıklık ve çarpıklık değerleri ile incelenmiş; uygun test koşullarına göre Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, Bonferroni ve Tukey post hoc testleri, Pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 28,24 ± 5,46 yıldır. Katılımcıların %58,06'sı sezaryen, %41,94'ü vajinal doğum yapmıştır. Anestezi türüne göre annelerin %48,39'u spinal/epidural, %41,29'u anestezi almamış, %10,32'si genel anestezi almıştır. Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği puan ortalaması 50,54 ± 10,85, Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği ortalaması ise 5,51 ± 2,58'dir. Elde edilen bulgulara göre, vajinal doğum yapan annelerin emzirme öz-yeterlilik ve emzirme başarısı puanları, sezaryen doğum yapanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksektir (p < 0,001). Anestezi almayan anneler, diğer anestezi türlerini alanlara göre daha yüksek puanlar elde etmiştir (p < 0,001). Regresyon analizinde emzirme öz-yeterliliği, emzirme başarısının en güçlü yordayıcısı olarak bulunmuştur (r = 0,81; p < 0,001). Emzirme öz-yeterliliği ile emzirme başarısı arasında güçlü, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=0,81; p<0,001). Çoklu doğrusal regresyon ve yol analizi sonuçlarına göre emzirme öz-yeterliliği, emzirme başarısının en güçlü yordayıcısıdır. Ayrıca doğum şekli ve toplam gebelik sayısının emzirme başarısı üzerinde pozitif etkisi olduğu, emzirme konusunda bilgi alma durumunun ise emzirme başarısını negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, doğum şekli primipar annelerin emzirme öz-yeterliliği ve başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Vajinal doğumun ve anestezisiz doğumun desteklenmesi, annelerin emzirme öz-yeterliliğini artırarak emzirme başarısına katkı sağlayabilir. Sağlık profesyonellerinin gebelik ve doğum sonrası dönemde annelere yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerini güçlendirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of the mode of delivery on self-efficacy perception and breastfeeding success among primiparous mothers. The research was conducted between December 2024 and April 2025. The population consisted of mothers who had live births in a hospital in Istanbul, and the sample included 310 mothers. Data were collected using the“Descriptive Information Form,”“Breastfeeding Self-Efficacy Scale,”and“Bristol Breastfeeding Assessment Tool.”Statistical analyses were performed using Intellectus Statistics [Online computer software]. The distribution of the data was assessed using the Shapiro–Wilk test, kurtosis, and skewness values. Depending on data suitability, Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, Bonferroni and Tukey post hoc tests, Pearson correlation, and linear regression analyses were applied. The mean age of the participants was 28.24 ± 5.46 years. Among the mothers, 58.06% delivered by cesarean section and 41.94% by vaginal birth. Regarding the type of anesthesia, 48.39% received spinal/epidural anesthesia, 41.29% had no anesthesia, and 10.32% received general anesthesia. The mean score of the Breastfeeding Self-Efficacy Scale was 50.54 ± 10.85, and the mean score of the Bristol Breastfeeding Assessment Tool was 5.51 ± 2.58. According to the findings, mothers who had vaginal births had significantly higher breastfeeding self-efficacy and breastfeeding success scores compared to those who delivered by cesarean section (p < 0.001). Mothers who did not receive anesthesia also had higher scores than those who received any form of anesthesia (p < 0.001). Regression analysis revealed that breastfeeding self-efficacy was the strongest predictor of breastfeeding success (r = 0.81; p < 0.001). A strong, positive, and statistically significant relationship was found between breastfeeding self-efficacy and breastfeeding success (r = 0.81; p < 0.001). Multiple linear regression and path analysis results demonstrated that breastfeeding self-efficacy was the most powerful predictor of breastfeeding success. In addition, mode of delivery and total number of pregnancies had positive effects on breastfeeding success, whereas receiving breastfeeding-related information was found to negatively affect breastfeeding success. In conclusion, the mode of delivery has a significant impact on breastfeeding self-efficacy and success among primiparous mothers. Supporting vaginal and non-anesthetized births may enhance mothers' self-efficacy and contribute to improved breastfeeding outcomes. It is recommended that healthcare professionals strengthen educational and counseling services for mothers during the prenatal and postnatal periods.