Adorno ve Horkheimer ile Baudrillard'ın kitle toplumuna yönelik görüşlerinin sosyolojik analizi
The Sociological analysis of the notions of Adorno and Horkheimer with Baudrillard about the mass society
  1. Tez No: 100473
  2. Yazar: YUSUF SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Toplumların gelişmesinde bilim önemli bir yere sahiptir. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilim toplumsal süreçteki önemini dahada artırmıştır. Bilimde ve teknolojideki değişmeler sosyo-kültürel ve ekonomik yapıyı da etkilediği herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu çalışmada teknolojik gelişmelerin kitleleri nasıl etkilediğine ilişkin Adorno, Horkheimer ve Baudrillard'm fikirleri karşılaştırmalı bir biçimde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmada üç konu ele alınmıştır. Bunlar: 1. Adorno ve Horkheimer' in kitle toplumuna ilişkin görüşleri, 2. Baudrillard'm kitle toplumuna yönelik görüşleri, 3. Bu bilim adamlarının kitle toplumuna yönelik fikirlerinin karşılaştırmalı olarak analiz edilmesi. Adorno ve Horkheimer ' in kültür endüstrisi olarak adlandırdığı dönem yıkıcı bir kültürdür. Bu dönemde kitle iletişim araçları ve iktidar ya da gücü elinde bulunduranlar bireyleri istedikleri gibi yönlendirmektedir. Üretilen ürünler farklı olmamasına karşın bireylere farklıymış gibi anlatılmaya çalışılmaktadır. Ürünler ihtiyaca göre değil topluma bir prestij kazandırmak maksadıyla ihtiyaçtan fazla üretilmektedir. Baudrillard ' a göre ise kitlelerin toplumda hiçbir önemi ve niteliği yoktur. Toplumda aslında üretilmeyen ve varolmayan nesne ve araçlar varmış gibi gösterilmektedir. Ayrıca toplumda bir yığın anlam üretilmekte ve bir anlam kargaşası varlığını göstermektedir. Bireyler sürekli birtakım egemen güçlerin egemenliği altındadır. Kısaca her üç bilim adamı da teknoloji ve sanayinin kitle toplumunu olumsuz etkilediğim belirterek eleştirel bir yaklaşım izlemişlerdir. Bunu yaparken her üç yazarın da aralarındaki farklar ve benzerlikler araştırmada işlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Science has an important place in the development of society. Especially, together with the development of technology, Science increased its importance in the process of social. Obviously, it is known by everyone that changes on the science and technology also effect the socio - cultural and economic structure. In this study, comparatively, it is evaluated Adorno, Horkheimer and Baudrillard's opinions that is related did how the society were effected from the technological developments. There subjects were considered in this study. These are: 1. Adorno and Horkheimer' s opinions related to the mass society. 2. Baudrillard's opinions related to the mass society. 3. Comparatively analyzing of these scientists' opinions related to the mass society. The period called as a cultural industry by Adorno and Horkheimer is a destructive culture. In this period the mass media tools and political power or a group of people that is in power have directed individuals towards day pleases. Despite, the products which products are not different, it has been tried to be tell as if there is difference. The products are produced not in respect of they are needed, but they are produced more and more than they are needed. According to Baudrillard there is no importance and nature of the masses in the society. In actually, the things and tools which are not exist and produce have been shown in the society, as if they were exist and produced. On the other hand, it has been created many meanings and it shows that there exist a complexity of meaning in the society. Individuals are always under the group of people in power. In short, every three scientists also providing that the technology and industry are effecting the mass society negatively, they followed a high- quality approach. While providing this, the similarities and differences of every three scientists has been tried to be consider in the study.