Sağlık insangücü planlaması sürecinde hekimlerin mevcut durumu, sorunları ve beklentileri
The Present situation, problems and expections of doctor's within the process of health manpower planning
  1. Tez No: 100474
  2. Yazar: A. ŞEBNEM TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Ülke düzeyinde sağlık hizmetlerinin toplumun her kesimine eşit şekilde ulaştırılabilmesi için mücadele veren sağlık sektörünün elindeki sınırlı kaynakları etkin ve verimli bir biçimde kullanabilmesi için planlama yapması gerekir. Sektördeki en önemli kaynaklardan biri olan insangücünün ikame edilemez ve maliyetinin yüksek olması, insangücü planlamasını önemli ve zorunlu kılmaktadır. Çalışmanın amacı; sağlık insangücü planlamasının anlam ve önemine değinerek, sağlık insangücünün geçmişten günümüze kadar ki gelişimini incelemek, sağlık insangücü planlaması süreci içerisinde hekimlerin mevcut durumu ve sorunlarını ortaya koymak, coğrafi dağılım dengesizliğinin en fazla görüldüğü bölgelerde görev yapan hekimlerin sorunları ve beklentilerini tespit etmektir. Belirlenen amaç doğrultusunda; sağlık insangücü planlaması ile ilgili temel kavramlara açıklık getirilmeye çalışılmış, teorik açıklamaların ışığında insangücünün tarihi gelişimi ve uygulamadaki durumu incelenmiştir. Ardından, sağlık insangücü meslek gruplarından hekimler ele alınarak, sağlık insangücü planlaması süreci içerisinde hekimlere yönelik olarak yapılan çalışmalara ve hekimlerin içinde bulunduğu sorunlara yer verilmiştir. Hekimlerin, insangücü ile ilgili sorunlara bakış açılarını yakalayabilmek ve bu bölgelere gitmek istememe nedenlerini araştırı labilmek maksadıyla, çalışmanın saha araştırması bölümünde en fazla hekim açığı bulunan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki il devlet hastanelerinde görev yapan hekimler inceleme kapsamına alınmış ve bu hekimlerin sorunları ve beklentileri araştırılmıştır. Araştırma neticesinde elde edilen bulgular; bölgede görev yapan hekimlere ilişkin sorunları ülkenin genel sorunlarından soyutlamanın mümkün olmadığını göstermekle birlikte, bazı özel düzenlemeler yapılarak bölgenin hekimler açısından cazip hale getirilebileceğini ortaya koymaktadır. Sektörün ihtiyaç duyacağı insangücünün gerekli yerde hizmete alınmasına yardımcı olmaya yarayan sağlık insangücü planlamasının bu sektörde çalışan sağlık insangücünün görüşleri ve beklentilerini inceleyecek bilimsel çalışmalar dikkate alınarak yapılmasının planlamanın başarısı ve etkinliğine önemli katkılar sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT It is necessary for health sector, that is struggling for the accessibility of health care equally to each part of society at country level., to make planning in order to be able to use its limited resources efficiently. The high cost and unreplacability of manpower which is one of the most important resources, implicate manpower planning to be necessary and crucial. The purpose of the study is to determine problems and expectations of doctors working in the regions where inequilibrium of geographic distribution is mostly observed, to expose the problems and present situation of doctors' within the duration of health manpower planning and to examine the improvement scheme starting from past till present by consedering the meaning and importance of health manpower planning. In accordance with the determined purpose, basic concepts on health manpower planning have been tried to be explained and historical development of manpower and its situation during the application have been examined under the light of theorical explanations. Then, by taking into consideration some problems of doctors and some studies performed for doctors within the health manpower planning have been included. During the field of the study the doctors', working in East and Southeast Anatolian Regions, problems and expectations have been investigated in order to catch up with the points of views of doctors to relevant problems and to examine the causes of doctors not willing to go to these regions,. The evidences obtained as a result of the study, it is observed that is not possible to seperate general problems of the country from the problems on the doctors working in the region and it is thought that by making new arrangements, the region might be attractive to the doctors. And therefore, it is found that by considering scientific studies examining the expectations and views of health manpower working in this sector, the accomplishment of health manpower planning, which is useful for the allocation of manpower at necessary places where the sector needs, will provide considerable contributions to the success and effectiveness of planning.