İç turizm talebinin yaratılmasında interaktif ortam desteği: Bir web sitesi tasarımı
The Support of the interactive space in creating domestic tourism demand: A web site design
- Tez No: 100472
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHTIŞEN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, iç turizm talebinin yaratılmasında, interaktif ortamda kullanılabilecek araçların değerlendirilmesidir. Dolayısıyla, ilk önce turizm arz ve talebinin yapısı ve özellikleri hakkındaki yaklaşımlar incelenmiştir. Böylece, iç turizm talebinin yapısına ilişkin kuramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Daha sonra, turizme uyarlanabilir teknolojik gelişmelere yer verilmiştir. Bu kapsamda, interaktif ortamda kullanılabilecek kredi kartı sistemi özellikle incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, turistik mal ve hizmetleri satın almak isteyen ülkemizdeki tüketicilerin kullanabileceği geniş içerikli bir web sitesi oluşturulmuştur. Kredi kartı ile de desteklenen bu site Türkiye'deki turizm arz ve talebine ilişkin verileri içermektedir. Son olarak, e-ticaret sitesi olarak adlandırılan bu sitenin katkıları, diğer bulgularla birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The purpose of the study is to evaluate the tools which can be used in interactive space in creating domestic tourism demand. Therefore, first of all, the approaches about structure and characteristics of tourism supply and demand were examined. So, the theoretical framework about structure of domestic tourism demand was built. Then, the technological developments, with special emphasize on credit card system, which can be adaptable for tourism industry were investigated. In the empirical section of this study, a wide meaning web site in which there are some data related with tourism supply and demand in Turkey was created. This site is also supported by the credit card system. Finally, the contributions and other findings of this site, which can be called e- commerce site, were presented in the conclusion section. o©" YtîKSEKÖSRETİI KURULUŞ