Endüstri 4.0 çağında tarım işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları : Azerbaycan'da bir fide işletmesi örneği
Occupational health and safety practices in agricultural businesses in the age of industry 4.0: An example of a fide business in Azerbaijan
  1. Tez No: 1004781
  2. Yazar: ALAKBAR RAHIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE YILDIZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
2011 yılında Almanya'da düzenlenen teknoloji fuarında ilk olarak gündeme gelen“Endüstri 4.0”terimi 4. Sanayi Devrimi olarak geçmektedir. Almanya, Japonya ve Amerika gibi gelişmiş ülkeler Endüstri 4.0 hedefine yönelerek ve bilişim teknolojileri ile tüm yaşamsal mekanizmaları bir araya getirerek üretimi amaçlamaktadır. Endüstri 4.0; nesnelerin interneti, İnternetin hizmetleri ve siber-fiziksel sistemler olmak üzere farklı aşamalardan oluşan bir sistemler kümesidir. Yeni bir çalışma düzenini getiren Endüstri 4.0 da üretim ve yaşam alanlarının tamamı akıllı donanımlara sahip olmakta ve sistemler birbiri ile bütünleşmiş şekilde çalışmaktadır. Endüstri 4.0 çağı üretim ile tüketim yeniden yapılanmaktadır. Bu sistem ile zengin ve fakir ülkeler dağılımı da yeniden şekillenmektedir. Endüstri 4.0 çağıyla yeni iş kolları ve ülkeler arasındaki gelir dağılımında farklılıklar meydana gelmektedir. Bu çalışmada Endüstri 4.0 ile üretim yapan Azerbaycan'daki bir fide işletmesinin çalışma koşulları ve iş sağlığı güvenliği uygulamaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The term“Industry 4.0”, which first came to the agenda at the technology fair held in Germany in 2011, is referred to as the 4th Industrial Revolution. Developed countries such as Germany, Japan and America aim to produce by turning to Industry 4.0 and bringing together all vital mechanisms with information technologies. Industry 4.0; It is a set of systems consisting of different stages, namely the internet of things, services of the internet and cyber-physical systems. In Industry 4.0, which brings a new working order, all of the production and living areas have smart equipment and the systems work in an integrated manner. In the age of Industry 4.0, production and consumption are being restructured. With this system, the distribution of rich and poor countries is also reshaped. With the age of Industry 4.0, there are differences in income distribution between new business lines and countries. In this study, the working conditions and occupational health and safety practices of a seedling company in Azerbaijan that produces with Industry 4.0 will be examined.