Denetimli serbestliğe tabi madde kullanımı olan bireylere uygulanan sanat terapisinin duygu düzenleme güçlüğü, benlik saygısı ve umutsuzluğa etkisi
The effect of art therapy applied to individuals with substance use under probation on difficulties in emotion regulation, self-esteem, and hopelessness
- Tez No: 1004831
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, denetimli serbestliğe tabi madde kullanımı olan bireylere uygulanan sanat terapisinin duygu düzenleme güçlüğü, benlik saygısı ve umutsuzluğa etkisini belirlemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ekim 2023-Mart 2024 tarihleri arasında, Mersin Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde, denetimli serbestliğe tabi madde kullanımı olan 60 birey (sanat terapisi grubu=30, kontrol grubu=30 ) ile yürütülmüştür. Sanat terapisi grubuna sekiz oturumdan oluşan sanat terapisi uygulanmış, oturumlar iki haftada bir yüz yüze ve 7-8 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form, Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri ve Beck Umutsuzluk Ölçeği ölçme araçları ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare (Süreklilik Düzeltmesi ve Pearson-χ2), bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi kullanılmıştır. Sonuçlara göre, sanat terapisi uygulaması sonrasında yapılan son test ölçümünde sanat terapisi grubundaki bireylerin duygu düzenleme güçlüğü ve umutsuzluk düzeylerinin kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu, benlik saygısı düzeylerinin ise anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0.001). Bulgular, sanat terapisinin denetimli serbestliğe tabi madde kullanımı olan bireylerde duygu düzenleme güçlüğü, benlik saygısı ve umutsuzluğu iyileştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, psikiyatri hemşirelerinin denetimli serbestliğe tabi madde kullanımı olan bireylerin rehabilitasyon süreçlerinde sanat terapisini hemşirelik uygulamalarına dahil etmesi önerilmektedir. Araştırmanın ClinicalTrials.gov kaydı yapılmış ve NCT06057961 numarası alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using randomized controlled experimental design with the aim of determining the effects of art therapy applied to individuals with substance use under probation on difficulties in emotion regulation, self-esteem, and hopelessness. The research was conducted between October 2023 and March 2024 at the Mersin Probation Directorate with 60 individuals (art therapy group=30, control group=30) who were under probation for substance use. The art therapy group received eight sessions of art therapy, and the sessions were conducted face-to-face every two weeks in groups of 7–8 people. Research data were collected using the Personal Information Form, the Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form , the Coopersmith Self-Esteem Inventory, and the Beck Hopelessness Scale. Descriptive statistics, chi-square (Continuity Correction and Pearson-χ2), and dependent and independent samples t-tests were used to analyze the data. According to the results, in the post test measurement after the art therapy intervention, it was found that the levels of emotion regulation difficulties and hopelessness in the art therapy group were significantly lower than those in the control group, while their self-esteem levels were significantly higher (p<0.001). The findings demonstrate that art therapy is effective in improving emotion regulation difficulties, self-esteem, and hopelessness in individuals with substance use under probation. Accordingly, it is recommended that psychiatric nurses incorporate art therapy into their nursing practices in the rehabilitation processes of individuals with substance use under probation. The study was registered on ClinicalTrials.gov and received the number NCT06057961.