Mavi yakalı çalışanlarda iş yaşam kalitesinin iş performansına ve üretkenlik karşıtı iş davranışlarına etkisi
The effect of quality of work life on job performance and counterproductive work behaviors in blue collar employees
- Tez No: 1004830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul ilinde hizmet sektöründe görev yapan mavi yakalı çalışanların iş yaşam kalitesinin; iş performansı ve üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. İş yaşam kalitesi kavramı, çalışanların iş ortamından aldığı doyum, çalışma koşullarının niteliği, yönetici ve çalışma arkadaşlarıyla olan ilişkileri, iş güvencesi ile kişisel gelişim olanakları gibi unsurları içermektedir. Mevcut literatürde, yüksek iş yaşam kalitesine sahip bireylerin daha yüksek performans gösterdiği ve olumsuz davranışlara daha az eğilimli olduğu ifade edilmektedir. Bu doğrultuda, araştırmada nicel yöntem tercih edilmiş ve veri toplama sürecinde yapılandırılmış anket formları kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, İstanbul'da faaliyet gösteren işletmelerde görev yapan 327 mavi yakalı çalışan oluşturmuştur. Veriler, İş Yaşam Kalitesi Ölçeği, İş Performansı Ölçeği ve Üretkenlik Karşıtı İş Davranışları Ölçeği aracılığıyla elde edilmiş; analiz süreci SPSS yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, iş yaşam kalitesi ile iş performansı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, iş yaşam kalitesindeki artışın, üretkenlik karşıtı iş davranışlarında dikkate değer bir azalmaya yol açtığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, çalışan memnuniyetini artırmaya yönelik geliştirilecek stratejilerin sadece bireysel performansı artırmakla kalmayıp aynı zamanda örgütsel verimliliği de destekleyerek olumsuz iş davranışlarını azaltabileceğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, insan kaynakları yönetimi ve örgütsel davranış literatürüne katkı sağlamakta; ayrıca mavi yakalı iş gücünün iş yaşam kalitesini geliştirmeye yönelik politika ve uygulamalar için önemli bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of the quality of work life on job performance and counterproductive work behaviors among blue-collar workers in the service sector in Istanbul. The concept of quality of work life encompasses elements such as employees' satisfaction with their work environment, the quality of working conditions, their relationships with managers and coworkers, job security, and personal development opportunities. Existing literature suggests that individuals with a high quality of work life exhibit higher performance and are less prone to negative behaviors. A quantitative method was employed in the study, and structured surveys were used in the data collection process. The study sample consisted of 327 blue-collar workers working in businesses operating in Istanbul. Data were collected using the Quality of Work Life Scale, the Job Performance Scale, and the Counterproductive Work Behavior Scale; analysis was conducted using SPSS software. The findings were evaluated using descriptive statistics, correlation analysis, and regression analysis. According to the analysis results, a positive and significant relationship was found between quality of work life and job performance. Furthermore, it was determined that an increase in the quality of work life leads to a significant reduction in counterproductive work behaviors. These results suggest that strategies developed to increase employee satisfaction can not only enhance individual performance but also support organizational efficiency and reduce negative work behaviors. This research contributes to the human resources management and organizational behavior literature and serves as an important reference for policies and practices aimed at improving the quality of work life of blue-collar workers