Antioxidant, antibacterial and photocatalytic activities of ultrasound assisted green synthesized selenium-magnesium-zinc trimetallic nanoparticles synthesized utilizing melissa officinalis
Melissa officinalis kullanılarak sentezlenen ultrason destekli yeşil sentezlenmiş selenyum-magnezyum-çinko trimetalik nanopartiküllerin antioksidan, antibakteriyel ve fotokatalitik aktiviteleri
  1. Tez No: 1004842
  2. Yazar: SETI KAZEMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Melissa officinalis (oğulotu) bitki ekstraktı kullanılarak selenyummagnezyum- çinko (Se-Mg-Zn) trimetal nanoparçacıkları, ultrason destekli yeşil sentez yöntemiyle başarıyla sentezlenmiştir. Araştırmanın amacı, sentezlenen nanoparçacıkların antioksidan, antibakteriyel ve fotokatalitik aktiviteleri başta olmak üzere çok işlevli biyolojik özelliklerini ortaya koymaktır. Nanoparçacıkların fizikokimyasal özellikleri; UV-vis spektroskopisi, FT-IR, DLS, zeta potansiyel analizi ve SEM-EDX yöntemleriyle kapsamlı bir şekilde karakterize edilmiş ve yapılarının başarılı bir şekilde oluştuğu ve stabil olduğu doğrulanmıştır. Antioksidan aktiviteleri DPPH radikal süpürme testi ile değerlendirilmiş ve nanoparçacıkların serbest radikal inhibisyonunda yüksek etkinlik gösterdiği belirlenmiştir. Antibakteriyel etkiler, Bacillus subtilis ve Escherichia coli suşlarına karşı agar kuyusu difüzyon yöntemi ve minimum inhibitör konsantrasyon (MIC) testleri ile incelenmiş; sonuçlar, doz bağımlı olarak güçlü antibakteriyel etki göstermiştir. Fotokatalitik performans ise, metil oranj (MO), metilen mavisi (MB) ve metil kırmızısı (MR) gibi sentetik boyaların UV ışığı altında bozunma oranları üzerinden test edilmiştir ve yüksek düzeyde boya giderimi gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, trimetal bileşim ile M. officinalis'in fitokimyasal içeriğinin sinerjik etkisi sayesinde nanoparçacıkların fonksiyonel performansının önemli ölçüde arttığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, yeşil sentez yöntemiyle elde edilen Se-Mg-Zn nanoparçacıklarının biyomedikal ve çevresel uygulamalarda potansiyel kullanım alanlarına sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis focuses on the green synthesis of selenium-magnesium-zinc (Se-Mg- Zn) trimetallic nanoparticles using Melissa officinalis (lemon balm) extract under ultrasound-assisted conditions. The study aims to explore the multifunctional properties of the synthesized nanoparticles, particularly their antioxidant, antibacterial, and photocatalytic activities. Comprehensive physicochemical characterization was conducted using UV-Vis spectroscopy, FT-IR, DLS, zeta potential analysis, and SEMEDX, confirming the successful formation, stability, and morphology of the nanoparticles. Antioxidant activity was evaluated via DPPH radical scavenging assay, where the nanoparticles exhibited significant free radical inhibition, indicating potent antioxidant properties. Antibacterial activity was assessed against Bacillus subtilis and Escherichia coli using agar well diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC) methods. Results revealed dose-dependent antibacterial effects, demonstrating broad-spectrum antimicrobial potential. Furthermore, the photocatalytic performance of the nanoparticles was investigated through the degradation of synthetic dyes; methyl orange (MO), methylene blue (MB), and methyl red (MR), under UV irradiation. The results showed efficient photocatalytic degradation, affirming their environmental applicability. The combination of bioactive compounds from Melissa officinalis and the synergistic effect of the trimetallic composition significantly enhanced the overall functional performance of the nanoparticles. This study presents an eco-friendly and effective approach for the development of multifunctional nanomaterials with potential applications in biomedical and environmental fields.