Antimikrobiyal özellikli periferik yerleşimli santral kataterin neonatal sepsis ve mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of antimicrobial-impregnated peripherally inserted central catheters on neonatal sepsis and mortality
- Tez No: 1004841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yenidoğanlarda yaygın olarak kullanılan standart periferik yerleşimli santral katater (PICC) ile daha maliyetli aPICC uygulanan hastalar arasında klinik seyir, komplikasyon gelişimi, hastane yatış süresi ve maliyet-etkinlik açısından anlamlı bir fark bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Yöntem: Bu retrospektif çalışma, aPICC takılan 30 yenidoğan ile standart PICC uygulanmış 30 yenidoğanın klinik sonuçlar, sepsis, komplikasyonlar ve maliyet açısından karşılaştırılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler kateter süreci boyunca düzenli olarak kaydedilmiştir. Maliyet analizi kateter, laboratuvar, antibiyotik, komplikasyon ve yatış giderlerinin toplamı üzerinden yapılmıştır. İstatistiksel analizler için anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: aPICC grubunda kateterle ilişkili komplikasyon oranı standart PICC'e göre anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,006). PICC sonrası ortaya çıkan genel sepsis insidansı aPICC'te anlamlı derecede daha düşüktü (p=0,018). ROP gelişimi aPICC'te belirgin şekilde daha azdı (p=0,005) ve özellikle ROP evre dağılımı aPICC lehine anlamlı farklılık gösterdi (p=0,003). Ayrıca, PICC sonrası sepsis ile ROP gelişimi arasında güçlü bir ilişki saptandı (p=0,0001). Çalışmanın en önemli sonuçlarından biri olarak, toplam ve ortalama maliyetler aPICC grubunda standart PICC grubuna göre anlamlı derecede daha düşüktü (p=0,018). Sonuç: Çalışmamızda aPICC uygulanan yenidoğanlarda komplikasyon oranı ve PICC sonrası genel sepsis insidansı standart PICC'e göre anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur. Diğer klinik parametrelerde anlamlı fark saptanmamıştır. Bu sonuçlar, aPICC'lerin özellikle enfeksiyon ve komplikasyon riski yüksek yenidoğanlarda seçici olarak tercih edilebileceğini göstermektedir. Rutin kullanım için daha geniş örneklemli ve maliyet-etkinlik analizlerini içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine whether there is a significant difference in clinical course, complication rates, length of hospital stay, and cost-effectiveness between newborns who received standard PICCs and those who were treated with the more expensive but aPICCs. Materials and Methods: This retrospective study compared the clinical outcomes, sepsis rates, complications, and costs of 30 newborns who received aPICC with those of 30 newborns who were treated with standard PICCs. Data were recorded prospectively throughout the catheterization period. The cost analysis was conducted based on the sum of catheter, laboratory, antibiotic, complication, and hospitalization expenses. Statistical analyses were with a significance level set at p<0,05. Result: The rate of catheter-related complications was significantly lower in the aPICC group compared with the standard PICC group (p=0.006). The overall incidence of post-PICC sepsis was also significantly lower in the aPICC group (p=0.018). ROP development was markedly less frequent in the aPICC group (p=0.005), and the distribution of ROP stages showed a significant difference in favor of aPICC (p=0.003). In addition, a strong association was observed between post-PICC sepsis and the development of ROP (p=0.0001). One of the most important findings of the study was that total and mean costs were significantly lower in the aPICC group compared with the standard PICC group (p=0.018). Conclusion: In our study, newborns who received aPICC had significantly lower complication rates and a lower incidence of post-PICC sepsis compared with those who received standard PICCs. No significant differences were observed in other clinical parameters. These findings suggest that aPICCs may be preferentially used in newborns at high risk for infection and catheter-related complications. However, larger multicenter studies incorporating comprehensive cost-effectiveness analyses are needed before recommending their routine use.